Prawie 1100 interwencji straży pożarnej, trzech rannych strażaków i kilkadziesiąt uszkodzonych budynków – to bilans gwałtownych burz, które pojawiły się w poniedziałek nad Polską. Przez miejscowość Bogaczewo w warmińsko-mazurskim przeszła z kolei trąba powietrzna.

trąba powietrzna

Największe zniszczenia odnotowano w województwach: łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim – mówił we wtorek rano na antenie TVN24 Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że przez ostatnią dobę strażacy interweniowali prawie 1100 razy. Silny wiatr pozrywał dachy z co najmniej kilkudziesięciu budynków. Jak mówił, do rana bez prądu pozostawało prawie 30 tys. gospodarstw. Jeszcze wczoraj wieczorem było ich 60 tys. – mówił rzecznik straży pożarnej. W trakcie prowadzonych wczoraj akcji rannych zostało trzech strażaków. – Ich stan jest dobry – powiedział Frątczak.
2
Trąba powietrzna na Mazurach

W miejscowości Bogaczewo, według relacji mieszkańców, pojawiła się trąba powietrzna. Silny wiatr uszkodził tam dachy na dwóch domach oraz przewrócił dwie stodoły. – To było około 30 sekund. Ja wyjeżdżałem akurat traktorem z podwórka, spojrzałem w lewo i była po prostu trąba powietrzna. Kiedy odjechałem jakieś 10 metrów, to zaczęło już zwijać blachę z dachu obory. Po jakiś 10 sekundach musiałem uciekać ciągnikiem, bo te blachy leciały w moją stronę. Później ta trąba przemieściła się i zniknęła – relacjonuje świadek zdarzenia. Zniszczeniu uległa obora, dwie stodoły i magazyny zboża. Po burzach, jakie przeszły w poniedziałek po południu nad Warmią i Mazurami, blisko 10 tysięcy odbiorców jest bez prądu. Straż pożarna podjęła interwencje w kilkudziesięciu miejscach, głównie przy usuwaniu połamanych gałęzi z dróg.

źródło: tvn24.pl


(Visited 227 times, 3 visits today)