Jak podaje Spider’web.pl, studenci Politechniki Warszawskiej i międzynarodowa korporacja Lockheed Martin  pokazali system zarządzania dronami, który nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale również daje nadzieje na przekształcenie w komercyjne oprogramowanie.

 

Przed trzema laty firma Lockheed Martin nawiązała współprace z Politechnika Warszawską. Polscy pracownicy naukowi i studenci wspólnie z amerykanami opracowali systemy zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP).

System opracowany z Lockheed Martin działa na stacji mobilnej, np. jest załadowany do załogowego samolotu, który nadzoruje flotę dronów.

 

Napisane przez Polaków algorytmy sprawiają, że misje takie jak poszukiwanie zaginionych osób są bardziej efektywne, np. przez oszczędność paliwa.

Projekt ten według  Williama Powera z Lockheed Martin przyczynia się zwiększenia efektywności w poszukiwaniu,śledzeniu i wreszcie odnalezieniu, np. osoby zaginionej, zoptymalizowaniu działania floty bezzałogowych statków powietrznych. Wzrost efektywności przekłada się na oszczędność paliwa, co może przynieść wymierne korzyści, np. przy dostawie towarów.

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Dorobek intelektualny powstały w toku prac badawczych Politechniki jest wspólną własnością i ma charakter niewyłączny, więc wszelkie decyzje w sprawie komercyjnego wykorzystania projektu we współpracy z podmiotami w Polsce należą do uczelni. Na przykład, jeśli Politechnika Warszawska postanowi przekształcić swoje rozwiązania optymalizacyjne w oprogramowanie komercyjne, co mogłoby pomóc uczelni pozyskać dodatkowe finansowanie – może to uczynić.

 

Lockheed Martin ocenia, że projekt ten nie dość, że przynosi wymierne korzyści Politechnice w postaci wzrostu zainteresowania partnerów przemysłowych w Polsce, ale i także zachęca kolejnych studentów do udziału w nim.

Politechnika Warszawska i Lockheed Martin koordynują swoje działania w wielu dodatkowych działaniach. Pomysły te zakładają m.in.: dalszy rozwój koncepcji integracji załogowych i bezzałogowych systemów powietrznych, dalszą ewolucję działań optymalizacyjnych w kierunku coraz bardziej dynamicznego zarządzania flotą oraz opracowanie metody, która pozwoliłaby na demonstrację i optymalizację podziału terenu w przypadku dużych terenów objętych misją poszukiwawczą.

Przez ostatnie trzy lata w pracach badawczych uczestniczyło około 15 studentów. W związku z projektem Politechnika Warszawska wydała kilka publikacji, zyskała uznanie Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki (AIAA), a także zaprezentowała swoje osiągnięcia na forum publicznym na kilkunastu konferencjach i wystawach. Przedstawiciele koncernu uważają, że projekt pomoże co najmniej wzbudzić zainteresowanie technologiami lotniczymi i zainspiruje następne roczniki innowatorów oraz doprowadzi do nowych wyników w swojej dziedzinie.

Ponadto Politechnika Warszawska nawiązała współpracę badawczą z lotniskiem w Przasnyszu, w efekcie której uczelnia liczy na utworzenie tam stałego ośrodka badawczego między innymi w dziedzinie lotnictwa.

źródło:spidersweb.pl

 

(Visited 57 times, 2 visits today)