System szyfrujący nie do złamania? Takie rzeczy nie są możliwe. Ale istnieją algorytmy, których rozkodowanie zajęłoby zbyt dużo czasu i nakładów, by miało to sens. Najlepszy z nich pochodzi z Polski.

O tym, jak istotne jest skuteczne szyfrowanie nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym wojskowi, którzy przekazują informacje swoim podwładnym. Wiedzą o tym korporacje, które przekazują wybranym osobom tajemnice handlowe najwyższej wagi. Każdy system ma jednak swoją słabość. Dokonał się jednak przełom. I to u nas, w Polsce, w Instytucie Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej.

Busy do Holandii, Belgii oraz HolandiiUrządzenia te umożliwiają skuteczne szyfrowanie danych przesyłanych z komputera do komputera czy z telefonu do telefonu – wyjaśnia kierownik zespołu odpowiedzialnego za nowy algorytm. – Nawet gdybyśmy połączyli wszystkie komputery w sieci i kazali im pracować tyle lat, ile istnieje wszechświat, nie dałyby rady złamać tego szyfru – zapewnia. Szczegóły działania algorytmu, z oczywistych przyczyn, nie są znane. Wiemy, że opracowywany był wiele lat i że opiera się na kryptografii krzywych eliptycznych.

źródło: chip.pl

(Visited 47 times, 2 visits today)