Różne są przyczyny emigracji. Dla wielu przyczyną emigracji mogą być prześladowania, tak częste w naszych dziejach , w innych jest to wędrówka „za chlebem”. Jednak obecnie, w teoretycznie wolnej Polsce wyemigrowało kilka milionów Polaków.

Taka fala emigracji dla każdego państwa jest niebezpieczna. Dla każdego obserwatora sceny politycznej wcale nie zanosi się na to, aby miały nastąpić radykalne zmiany. Program 500+ prawdopodobnie tego trendu nie odwróci.euro

Pseudoelity postpeerelu mówiły i mówią „wolna Polska”, a z kraju wciąż uciekają najlepsze roczniki. Dla przykładu, nauczycielka z Nowego Sącza zapytała gimnazjalistów co chcą robić jak skończą  się uczyć – niemal wszyscy odpowiedzieli, ze chcą wyjechać. Wniosek nasuwa się sam.

Rozmiar obecnej emigracji najlepiej widać na lotniskach i przejściach granicznych w okresie tradycyjnie, rodzinnie obchodzonych naszych świąt. Niektórzy z nas, uwierzyli politykom deklarującym, że nowy parlament będzie pracował nad sposobami ułatwienia powrotu Polaków do kraju. Mija niemal rok i cisza. Przyczyny ciszy są jakie są – Trybunał Konstytucyjny, wspomaganie Ukrainy itp.  Czas jednak nieubłaganie ucieka, a jego upływ działa tylko na niekorzyść – polskie dzieci rodzą się za granicą, i o ile starsze roczniki wyjeżdżających planowały powroty do kraju, tak ostatnie fale emigracji już myślą o tym bardzo rzadko.

Nowa formuła III RP z jaką mamy do czynienia od roku nie daje nadziei na zmianę sytuacji. Nie pozostaje zatem nic innego, by ugrupowania wyrosłe na pokoleniach nie skażonych latami 1989 do dziś rozpoczęły prace nad założeniami rozwiązań, które w przyszłości pomogą przyciągnąć naszych rodaków do kraju. Oczekujmy od polityków racjonalnego planowania i przygotowywanie działania na przyszłość, w różnych perspektywach. Tworzenie polityki od wyborów do wyborów zostawmy tym, którzy to od ponad 25 lat robią. Pomoże to uniknąć tak częstego w III RP pisania ustaw „na kolanie”. Dotyczy to zresztą i sprawy emigracji, jak i wielu innych.

źródło: prostozmostu.net

(Visited 43 times, 3 visits today)