Górale w Kościelisku wyszli na ulicę. Powód? Deklaracja miejscowego wójta, że gmina może przyjąć uchodźców.

busy holandia polska
Wszystko przez słowa Bohdana Pitonia, który w lokalnych mediach powiedział, że są miejsca w Kościelisku, choćby sale gimnastyczne, w których można by umieścić uciekinierów z Bliskiego Wschodu. Polityk ze swoich słów już się wycofał, ale góralskiego gniewu nie udało się już powstrzymać. – donosi NewsWeek

Na ulice Kościeliska wyszły dwie demonstracje. Jedna, przeciwko uchodźcom, która zorganizował Andrzej Skupień, kandydat na posła partii KORWiN, druga, znacznie mniejsza, która opowiadała się za pomocą dla imigrantów. – Chcemy chronić swoje dzieci przed muzułmanami. Oni robią sobie co chcą – mówili mężczyźni manifestujący sprzeciw wobec przyjmowania uciekinierów. Anonimowi, bo twarze szczelnie zakryli niczym muzułmańskie kobiety.NIEMCY: STRZELANINA W DWÓCH MIASTACH. ANTYTERRORYŚCI W AKCJI

Niemcy: strzelanina w dwóch miastach. Antyterroryści w akcji

Przez moment chcieli się zintegrować z uczestnikami kontr pochodu, a konkretnie z kilkuletnimi dziećmi z transparentami „Nie jesteśmy rasistami”. Maluchy miały odpowiedzieć na pytanie czy wiedzą kim jest rasista, ale ostatecznie przeciwnicy przyjmowania uchodźców zrezygnowali z próby (re)edukacji maluczkich by „nie zaogniać sytuacji”.

Zapewne z tego samego względu nie podjęto też debaty ze starszymi demonstrującymi. – Większość Podhalan to chrześcijanie, katolicy. Według nas to jest chrześcijańskie zachowanie – mówili zwolennicy dania schronienia.

Do obecności chrześcijaństwa na Podhalu odwoływali się też przeciwnicy uchodźców. Przed swoją manifestacją stworzyli plakat z muzułmanami na tle płonących drewnianych kościołów. – Jak tu przyjadą, to wprowadzą szariat – denerwował się Andrzej Skupień, kandydat na posła z list partii KORWiN. – Chodzi o to, żeby poszedł medialny przekaz, że Kościelisko jest ksenofobiczne, a uchodźcy nie wyjdą stąd żywi. Wtedy ich tu nie przywiozą – wyjaśniał jeden z mieszkańców Kościeliska.

Ciekawe, czy znani ze smykałki do biznesu górale byliby tak bardzo przeciwko uchodźcom, gdyby zdali sobie sprawę, że wraz z nimi przyjdą „dudki” z Unii Europejskiej?
źródło: newsweek.pl