Ultranowoczesny, niezwykle szybki, a przy tym ekologiczny i z klasą – w sobotę w Krakowie po raz pierwszy zaprezentowano polskie auto na wodór – Premier. – To kropka nad i, potwierdzająca naszą wiedzę i pokazująca nasze możliwości – mówią konstruktorzy pojazdu z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Wojskowej Akademii Technicznej.
z20112474Q,Premiera-pierwszego-polskiego-samochodu-na-wodor

Z zewnątrz zachwyca sylwetką, sportowym designem i klasycznym wyposażeniem, ale prawdziwa siła tego samochodu skrywa się pod jego maską. Zapewniający dobre przyspieszenie napęd na cztery koła, 270 KM mocy, wbudowane w silniki systemy wspomagania ruszania i hamowania. Do tego możliwość sterowania pojazdem za pomocą smartfonu, ale przede wszystkim hybrydowy system zasilania, który oprócz baterii elektrycznych wykorzystuje wodór. I to właśnie zastosowanie najlżejszego pierwiastka jest tutaj unikatowym rozwiązaniem.

Polak Potrafi ! Pierwsze polskie auto na wodór ma 270 KM.

Dzieło polskich konstruktorów

Samochód Premier to dzieło naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz konstruktorów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i firmy Riot Technologies (spin-off AGH). Łącznie nad jego powstaniem pracowały 23 osoby, które projekt od podstaw zrealizowały w zaledwie pół roku.

BUSY DO HOLANDII, BELGII, NIEMIEC


źródło/zdjęcia: wyborcza.pl