Dżihadyści z Państwa Islamskiego (ISIS) dokonali na 19 jazydzkich dziewczętach publicznej egzekucji przez spalenie ich żywcem. Ofiary, które wcześniej były wzięte do niewoli jako niewolnice seksualne, zostały umieszczone w żelaznych klatkach w centrum Mosulu i spalone na oczach setek ludzi. – Zostały ukarane za odmowę seksu z bojownikami ISIS – powiedział agencji ARA News kurdyjski działacz Abdullah al-Malla – Nikt nie mógł nic zrobić, aby uratować je przed brutalną karą.
2

Według urzędników Regionalnego Rządu Kurdystanu (KRG), ISIS w Iraku i Syrii nadal więzi około 1800 uprowadzonych jazydzkich kobiet i dziewcząt. Jazydyzm to religia synkretyczna, utworzona w XII wieku przez szejka Aliego, wyznawana głównie przez Kurdów, mieszkających na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji, Syrii, Armenii i Gruzji. Religia ta wywodzi się z nałożenia się powierzchownego szyizmu na starożytny zaratusztrianizm.
Uznają Abrahama i Mahometa za proroków, natomiast Jezusa za anioła pod postacią człowieka. Ważną postacią jest anioł Melek Taus („Anioł – Paw”), któremu Bóg miał powierzyć władzę nad światem. Muzułmanie uważają go jednak za diabła, co jest głównym powodem nienawiści wielu z nich do wyznawców jazydyzmu.

żródło: prawicowyinternet.pl

(Visited 892 times, 1 visits today)