Zna to każdy. Otwieramy upomnienie z elektrowni, banku albo operatora sieci komórkowej. A tam zgroza: blok tekstu, którego nie idzie zrozumieć bez słownika. Dlaczego nie mogą do nas pisać jasno i prosto? Okazuje się, że to wina słów-bufonów, rzeczowników-zombie oraz… trzech zaborców! O problemie czytamy w Wirtualnej Polsce

Monitom, które otrzymujemy, kiedy zalegamy z zapłaceniem rachunku, przyjrzeli się poloniści z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Okazuje się, że wiele upomnień w ogóle nie nadaje się do szybkiej lektury. Trzeba im poświęcić sporo czasu, a żeby zrozumieć, o co w nich chodzi, trzeba sporego oczytania – nawet na poziomie studiów doktoranckich.
pismo z urzędu

Upomnienie dla doktora nauk

– Największym problemem badanych przez nas pism była ich kompozycja – we wszystkich zauważyliśmy tzw. spychacze informacji – mówi wp.pl dr Tomasz Piekot z Pracowni. I wyjaśnia: „To takie fragmenty tekstu, które przekazują nam informacje już znane albo zupełnie nieistotne, przez co opóźniają pojawienie się treści ważnych i nowych – przede wszystkim: ile, do kiedy i na jakie konto mamy zapłacić. Spychaczami może być powołanie się na ustawę już w pierwszym zdaniu – jeszcze przed informacją, czego dotyczy pismo. Może to być też mówienie o mówieniu: ‚Szanowna Pani, w odpowiedzi na pismo z dnia 03.04.2016 roku uprzejmie informuję, iż…'”.
Choć niektóre pisma są dzielone na sekcje i mają czytelne nagłówki, to większość przypomina zwarty blok tekstu, w którym sami musimy znaleźć najważniejsze informacje. Aby swobodnie i ze zrozumieniem czytać pisma upominawcze, które otrzymujemy od firm i instytucji, należałoby uczyć się przez 19 lat. – Problemem są też długie zdania – najdłuższe, jakie do tej pory znaleźliśmy, liczy 77 wyrazów! – zauważa Piekot.
niedziela do polski

Zombie w piśmie z elektrowni

Ekspert zwraca uwagę, że firmy naśladują w monitach sądy i urzędy. Stąd patetyczny styl, powoływanie się na ustawy, grożenie konsekwencjami. Nie brakuje też słów, które brzmią dumnie, tajemniczo i podniośle. – Nazwaliśmy je słowami bufonami. Oto kilka przykładów: zamiast „że” – „iż”, zamiast „wpłacić” – „uiścić” lub „dokonać wpłaty”, zamiast „przypominać” – „pragnę nadmienić”, zamiast „od 3.04.2016” – „począwszy od 03.04.2016” – wylicza dr Piekot.

W piśmie z elektrowni czy banku nietrudno znaleźć też zombie i NN. A konkretnie rzeczowniki zombie i czasowniki NN. Te pierwsze to wyrazy, które kończą się na -anie, -enie, -cie. Czyli „zapłacenie”, „nieuregulowanie”, „zwlekanie”. – Rzeczowniki zombie włóczą się po zdaniu bez świadomego podmiotu i łączą się w watahy wyzute z życia – wyjaśnia Piekot. Czasowniki NN powodują, że właściwie nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za daną czynność. Przykłady? „Należność nie została uregulowana”, „Spłata raty nie została zaksięgowana”.Wina zaborców

Badania Krajowego Rejestru Długów z 2015 roku wykazały, że 23 proc. dłużników nie płaciło, bo zapomniało o terminie, a 10 proc. po prostu zgubiło rachunek czy fakturę. Ale firmy zachowują się w swoich upomnieniach, jakby każdy dłużnik był złym klientem lub cwaniakiem. Skąd takie podejście?

Zdaniem Tomasza Piekota, przyczyn trzeba szukać głęboko, jeszcze w czasach zaborów. Polski język instytucjonalny ogólnie jest zawiły i nieprzyjazny. – Od rozbiorów polski język urzędowy nie mógł rozwijać się naturalnie. Po odzyskaniu niepodległości szybko przetłumaczyliśmy stosowany dotychczas przez zaborcę niemiecki język urzędowy – i tak w dużym stopniu pozostało. Dziś brzmi on po polsku, jednak mentalnie wciąż tkwi w czasach zaborów. Później władzom PRL też nie zależało na przyjaznym języku do obywatela. A że w tym okresie nie mieliśmy też niezależnej sfery komercyjnej, powstające po roku 1989 firmy sięgnęły po jedyne dostępne wzorce – zaczęły pisać do klientów jak urzędy – wyjaśnia. Ten styl dominuje w przestrzeni publicznej do dziś. Niewiele firm i urzędów decyduje się na zmianę tej perspektywy.
źródło: wp.pl