Trzeba przyznać, że tym razem oszuści się postarali – rozsyłana wiadomość do złudzenia przypomina wizualnie maile rozsyłane przez platformę aukcyjną, brak też w nim błędów językowych charakterystycznych dla ataków przeprowadzanych na polskich internautów z zagranicy.

busy holandia polska

Jeśli odbiorca wiadomości uzna ją za wiarygodną i postanowi uregulować wskazaną kwotę korzystając z zamieszczonego pod przyciskiem „Zapłać rachunek teraz”, zostanie przeniesiony na stronę przygotowaną przez oszustów z myślą o wykradnięciu danych użytkownika.

Szczególnie zagrożeni są użytkownicy kart kredytowych – podanie jej numeru i zatwierdzenie transakcji „wpłaty” kodem pozwoli przestępcom na dowolne dysponowanie dostępnymi na niej środkami.

 Internet staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem. Po przykłady nie trzeba sięgać daleko w przeszłość – przeprowadzany na Facebooku atak polegał na wysyłaniu pliku udającego zdjęcie od znajomego w celu zaszalowania wtyczki szpiegującej do przeglądarki bądź złośliwego oprogramowania typu ransomware, szyfrującego pliki użytkownika i żądającego okupu za przywrócenie do nich dostępu.

Przed fałszywymi mailami ostrzegało nawet Ministerstwo Finansów – przestępcy podszywali się pod urząd skarbowy i wysyłali informacje o wszczęciu kontroli podatkowej w związku wykryciem zatajenia dochodów. Szczegóły dotyczące sprawy miały znajdować się w załączniku, po otworzeniu którego na komputerze użytkownika instalowało się złośliwe oprogramowanie.

Pamiętajmy zatem,  twórzmy bezpieczne hasła, aktualizujmy często system i oprogramowanie, zainstalujmy antywirusa i firewall, przede wszystkim bądźmy ostrożnym, w sieci, niestety, należy być nieufnym.

źródło: antyradio.pl

 

(Visited 42 times, 1 visits today)