Przeskocz do treści

Opiekunki osób starszych w Niemczech.

Opiekunki osób starszych w Niemczech. Praca 24h na dobę. Ponadto często w odizolowaniu od bliskich i świata. Jeżeli szukasz Busa do Niemiec, Holandii lub Belgii to kliknij tutaj.

Zastanów się czy warto ?

Opzz twierdzi że zatrudnienie opiekunki osób starszych w Niemczech. przypomina współczesne niewolnictwo. Po za pracą 24h na dobę, trzeba wskazać

 • po pierwsze niskie wynagrodzenie
 • następnie brak wsparcia ze strony pracodawców
 • ponadto izolacje społeczna

W związku z tym Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych stworzyło punkt kontrolny dla opiekunek pracujących za granicą.

Sprawdź dobrze kto Cie zatrudnia !

OPZZ wskazuje ,iż najgorzej mają opiekunowie wyjeżdżający do pracy w Niemczech.

Po pierwsze opiekunka jest zatrudniana w polskiej agencji pracy. Następnie jest przekazywana do niemieckiej agencji pracy która wskazuje jej rodzinę w której będzie pracować.

Ale dla kogo ja pracuje ?

Opiekunki-Niemcy
Opiekunki-Niemcy

Taki system powoduje to że osoby wyjeżdżająca do pracy ma utrudniony kontakt z pracodawcą. Ponadto często się zdarzają takie patologiczne sytuacje że pracownik z Polski wyjeżdżający do pracy w Niemczech nie wie dla kogo pracuje.

Kiedy powstaje jakiś problem z pracą to często Niemiecka i Polska agencja przerzucają między sobą odpowiedzialność za pracownika. Czasami mamy wrażenie jest to celowe działanie agencji pracy.

Czytaj również:

Opiekunki osób starszych w Niemczech do kogo o pomoc ?

Jeżeli potrzebujesz pilnej pomocy prawnej lub szerokopojętego doradztwa to głoś się do OPZZ.

Pamiętaj nie możesz się bać zgłaszać swoich obaw to instytucji które które pomogą Ci w ustaleniu praw i obowiązków.

Bierna postawa daje pożywkę dla oszustów i wyzyskiwaczy.

Pracujesz 24h na dobę a płacą Ci za 8h ?

Opiekunki Niemcy
Opiekunki Niemcy

Kiedy najcześciej dochodzi do łamania praw pracowniczych ?

 • po pierwsze : często jest tak że opiekunka zapewnia opiekę Niemieckiej rodzinie 24h na dobę. Ale niestety wynagrodzenie dostaje tylko za 8h pracy. W związku z tym nie pracownik nie dostaje za pracę w nadgodzinach i tak zwane ,,czuwanie,,
 • Opiekunki osób starszych w Niemczech powinny zostać zatrudnione na podstawie umowy o pracę. A tym czasem otrzymują umowę zlecenie np: roznoszenie ulotek
 • następnym uchybieniem w pracy jest: higiena i bezpieczeństwo pracy. Często wyjeżdża się na opiekę do osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub sparaliżowanych. Przy podnoszeniu takich osób powinny uczestniczyć dwie osoby a nie jedna.

- Opiekunkami zwykle są kobiety w wieku 50-60 lat, gdzie ich sytuacja zawodowa jest dość trudna, ponieważ pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby w wieku przedemerytalnym. Dlatego są szczególnie narażone są na dyskryminację Adam Rogalewski.

Adam Rogalewski - Dyrektor OPZZ

Opiekunki osób starszych w Niemczech. Gdzie działa punkt pomocy ?

Punkt pomocy działa ul. Kopernika 36/40 00-924 Warszawa. Na opiekunki osób starszych w Niemczech i inne osoby zainteresowane poradą czeka Dr Adam Rogalewski. OPZZ udziela porad i dokonuje interwencji w Polsce jak i Niemczech. Ponadto Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych współpracuje z PiP i ZUS.

Gdzie wysłać skargę ?

Jeżeli potrzebujesz pomocy lub porady to z Adamem Rogalewskim można skontaktować się na kilka sposobów:

 • po pierwsze : wysyłając maila - opieka@opzz.org.pl
 • po drugie : dzwoniąc -  0048 572 249 473
 • osobiście w siedzibie OPZZ (ul. Kopernika 36/40 w Warszawie, II piętro, pokój 210)

Ponadto możesz OPZZ obserwować na Facebooku .

źródło: opzz.org.pl zdjęcia: adobe stock

1 myśl na “Opiekunki osób starszych w Niemczech.

 1. Downloads Movie

  Opieka nad starszymi w Niemczech to specyficzna praca, ktora moze wiazac sie z szeregiem nieprzewidywalnych sytuacji. Czasem dotycza one podopiecznego (np. naglej zmiany jego stanu zdrowia), czasem rodziny osoby starszej (niestety wciaz zdarzaja sie sytuacje problematyczne, w koncu wszyscy jestesmy tylko ludzmi), czasem sa to wydarzenia zwiazane z opiekunka i jej pozostawiona w Polsce rodzina (w tym takie, ktore wymagaja szybkiego powrotu do ojczyzny), a czasem roznorakie sytuacje losowe, ktorych nawet przy najlepszych checiach przewidziec sie nie da. Tym bardziej nie ma sposobnosci przygotowania sie na kazda ewentualnosc. Opieka Niemcy to nie pulapka. Opiekunka osob starszych w Niemczech moze liczyc na wsparcie ze strony profesjonalnej firmy posredniczacej. Kazdej wspolpracujacej z CareWork osobie zapewniamy calodobowy kontakt za posrednictwem alarmowego numeru telefonu, przy ktorym zawsze dyzuruje osoba sluzaca rada i pomoca. Opieka Niemcy to wyzwanie i szansa na nowe zycie zawodowe!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WhatsApp chat