Brytyjski „The Times” pisze w czwartek o odradzającej się Al-Kaidzie, która reorganizuje szeregi w obliczu słabnącej siły Państwa Islamskiego. Jak przyznał minister obrony Michael Fallon, grupa stanowi „bardzo bezpośrednie zagrożenie” dla Europy i Wielkiej Brytanii.

Gazeta wyjaśnia, że powiązana z Al-Kaidą działająca w Syrii organizacja Dżabat Fatah al-Szam, wcześniej zwana Frontem al-Nusra, jest uznawana za szczególnie niebezpieczną, a jej liderzy „aktywnie pracują nad planami ataku”.
Niedziela do Polski

Przypomina, że Al-Kaida powróciła po 15 latach do południowego Afganistanu, który musiała opuścić na skutek operacji wojskowej USA. Kolejna komórka operuje w Jemenie.
„The Times” podkreśla, że wśród liderów Al-Kaidy jest m.in. syn Osamy bin Ladena, 25-letni Hamza bin Laden, który w ostatnich miesiącach opublikował serię nagrań audio podkreślających jego rosnącą rolę w organizacji.

– Al-Kaida jest wciąż żywa i gotowa do działania w Afganistanie, Syrii, Jemenie i innych miejscach. (…) Nigdy nie została zupełnie pokonana (…) i stanowi bardzo bezpośrednie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii – podkreślił minister Fallon, dodając, że trwają prace ministerstwa obrony i służb specjalnych w celu przeciwdziałania jakimkolwiek atakom.
„The Times” zwraca też uwagę, że wraz ze słabnącą pozycją Państwa Islamskiego zwiększa się prawdopodobieństwo, że obywatele krajów europejskich, którzy dołączyli do terrorystów w Syrii i Iraku, będą próbować wrócić do Europy.

źródło: radiozet.pl