Przeskocz do treści

To ABSURD !! Skrobiesz lód z szyb swojego auta? Dostaniesz mandat!

Odmrażacz do szyb może tej zimy okazać się bardzo przydatnym gadżetem, jednak nie tylko przez swoje perfekcyjne działanie.
Okazuje się, że za skrobanie lodu z szyb możemy dostać mandat. A przynajmniej tak wskazuje polskie prawo.

Odmrażacz do szyb może uratować nam skórę, a także sprawić, że nie zostaniemy obciążeni mandatem. Coś, co brzmi jak ponury żart, ma swoje uzasadnienie w kodeksie drogowym. Jak zachować się właściwie w trakcie mrozów i oszczędzić sobie problemów z funkcjonariuszami policji?

Odmrażacz do szyb uratuje nas od mandatu

Polskie prawo posiada bardzo wiele regulacji, które na co dzień są całkowicie obce obywatelom Polski. Jak się okazuje w zimę, możemy dostać mandat nawet z powodu…skrobania szyb, a także przez inne metody odmrażania. Czy mamy się czego obawiać?
Odmrażacz do szyb może uratować nam skórę, a także sprawić, że nie zostaniemy obciążeni mandatem. Coś, co brzmi jak ponury żart...

Kontrowersyjny przepis znajduje się w art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o ruchu drogowym.

– Zabrania się kierującemu: 1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu; 2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem; 3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze terenu zabudowanego.

Szczególnie ten trzeci podpunkt może ugodzić w polskiego kierowcę. Znana wśród użytkowników aut praktyka, która polega na włączeniu silnika i ustawieniu nawiewu na przednią szybę w celu odmrożenia, jest więc w praktyce nielegalna.

Odmrażacz do szyb może uratować nam skórę, a także sprawić, że nie zostaniemy obciążeni mandatem. Coś, co brzmi jak ponury żart...

W momencie, w którym zostawiamy samochód włączonym silnikiem, łamiemy zapis ustawy, co może sprawić konsekwencje w postaci mandatu. Tak samo skrobanie szyb auta, które jest włączone, w myśl przepisów, jest całkowicie zabronione.

Czy policja respektuje przepis?

Podejście policjantów do tego zagadnienia prawnego jest często lekceważące. Stróże prawa mają o wiele ważniejsze zadania, niż kontrola podwórek pod kątem sprawdzenia ilości włączonych silników w terenie zabudowanym, a czasami nie są świadomi istnienia przepisu. Nie oznacza to jednak, że za swoje działanie nie możemy dostać mandatu.

źródło: Pikio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *