Dokładnie dwa lata temu 276 uczennic zostało porwanych ze szkoły na północy Nigerii. Porywaczami byli terroryści z ugrupowania Boko Haram, którzy nawet kilkuletnie dziewczynki wzięli za niewolnice, a potem bili i gwałcili. Kilkudziesięciu dziewczynkom udało się uciec. Los około dwustu wciąż pozostaje nieznany. – Przyszli do naszej wioski, byli uzbrojeni, powiedzieli, że chcą się z nami ożenić. Próbowałyśmy ich przekonać, że jesteśmy za małe, ale bez skutku – powiedziała dziewczynka, która przedstawia się jako Fati Ibrahim. Nastolatka nie zdradziła swojego prawdziwego imienia, boi się także pokazać twarz. Dzisiaj jest już bezpieczna w obozie dla uchodźców w Kamerunie.
 

W chwili porwania przez bojowników dżihadystycznego ugrupowania Boko Haram Fati miała 14 lat. – Na miejsce, gdzie nas trzymali, ciągle spadały bomby. Tak się bałyśmy – powiedziała Fati. – Wszystkie płakałyśmy, a oni nas gwałcili. Nawet 8-letnie dziewczynki zostały „żonami” bojowników. Potem były bite, gwałcone, torturowane, miały usługiwać dżihadystom. Nastoletnie samobójczynie Dwie samobójczynie, 22 ofiary W zamachu na… czytaj dalej » Fati powiedziała, że pewnego dnia przyszli dowódcy ugrupowania i spytali, która z dziewczynek chciałaby zostać zamachowcem samobójcą. Zgłosiło się wiele dziewczynek. – Były tak przerażone, że chciały popełnić samobójstwo – wyjaśniła Fati.

 
Dodała, że dopiero później zrozumiała, skąd taki zapał u nastoletnich Nigeryjek. – One chciały uciec od Boko Haram. Gdyby dostały bomby i szły je zdetonować może spotkałyby żołnierzy i wtedy powiedziałyby: „mam na sobie bomby”. Wtedy oni zabraliby te bombę i pozwolili uciec. Według ONZ w 2015 roku dzieci przeprowadziły 44 zamachy samobójcze przygotowane przez Boko Haram. Trzy czwarte zamachowców to dziewczynki. Wojna wywołana przez rebeliantów z Boko Haram sprawiła, że ponad 1 mln dzieci straciło domy, a wiele zniknęło

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

 

źtódło: tvn24(Visited 222 times, 3 visits today)