Ryba, seler, zboża, soja, mleko, jaja, orzeszki ziemne, gorczyca – to tylko niektóre z produktów wymienione na etykietach produktów m.in. Wedla. Brzmi nieprawdopodobnie? Może i tak, ale właśnie takie informacje można znaleźć w pijalniach czekolady. Nie oznacza to jednak, że w gorącej czekoladzie znajdują się kawałki ryby.- podaje serwis fakt.pl . Ta lista to alergeny, które mogą znaleźć się w danych produktach. Całe zamieszanie wynika z niesprecyzowanych przepisów.
busy holandia polska
Wszystko dlatego, że w grudniu 2014 roku weszły w życie regulacje nakazujące umieszczanie informacji o alergenach zawartych w żywności. Dyrektywy unijne nie określają jednak ilości substancji, która może być w produkcie. Wiadomo, że chodzi o ilość niewielką lub śladową. Nikt jednak nie potrafi powiedzieć, ile to dokładnie jest.
Stąd takie kosmiczne etykiety. Producenci wypisują wszystkie możliwe alergeny, żeby zabezpieczyć się przed pozwami klientów. – Zabezpieczając się przed ewentualnymi roszczeniami konsumentów, wymieniają dosłownie wszystko, co się w danej fabryce znajduje. Stąd takie komiczne etykiety jak kawa z rybą. Niestety, jest to całkowicie zgodne z prawem unijnym – tłumaczy „Gazecie Wyborczej” Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.Z tym problemem zmaga się praktycznie cała branża producentów żywności. Bardzo często w jednym zakładzie produkuje się różnego rodzaju produkty. To samo dotyczy lokali gastronomicznych. Alergeny z jednego wyrobu mogą trafić do drugiego, nawet jeżeli nie znajdują się przepisie na dany produkt. – W pijalniach czekolady Wedla oprócz deserów przygotowywane są także słone przekąski (np. bagietka z łososiem, sałata z mozzarellą). Dlatego też nie jesteśmy w stanie wykluczyć możliwej obecności występujących w półproduktach alergenów i zgodnie z dobrymi praktykami deklarujemy ją w wybranych potrawach – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk z Wedla.
Tak naprawdę nie można stwierdzić, jaka ilość alergenu znajduje się w gotowym produkcie, jeżeli nie znajduje się on w podstawowym składzie. Wystarczy, że taśma produkcyjna będzie niedomyta, żeby alergen trafił do finalnego produktu. Problemem jest przede wszystkim stwierdzenie „śladowa ilość”, która nie jest określona w żadnych przepisach. Dopóki to się nie zmieni, producenci będą musieli na etykietach wypisywać bajki
źródło: fakt.pl


(Visited 78 times, 1 visits today)