Zwolnienie chorobowe

 

  • Pamiętaj, że pracodawca musi opłacać Twoje składki na ubezpieczenie społeczne

  • Jeżeli pracodawca nie opłaca Twoich składek, jak najszybciej zmień pracę

  • Dowiedz się, w którym kraju pracodawca opłaca Twoje składki

  • Upewniaj się, czy masz prawo do otrzymywania zasiłku

W Holandii, podobnie jak w Polsce, można skorzystać ze zwolnienia chorobowego.
W Niderlandach wygląda ono jednak nieco inaczej. Nie musisz mieć zwolnienia lub zaświadczenia
od lekarza. W przypadku choroby musisz jak najszybciej poinformować o swoim stanie pracodawcę (zwykle do godziny 10 rano). Koniecznie zrób to w pierwszym dniu choroby – w przeciwnym razie grożą Ci kary lub obniżenie wynagrodzenia.
WAŻNE: Pracodawca ma prawo skontrolować pracownika w trakcie choroby – może przyjść
do Twojego domu, żeby się upewnić, czy na pewno jesteś chory. Dlatego zawsze podawaj swój aktualny adres zamieszkania i numer telefonu.

Pamiętaj! W przypadku zatrudnienia w tzw. fazie A choroba może być powodem zakończenia kontraktu! W dalszym ciągu masz jednak prawo do pobierania zasiłku chorobowego od UWV.
Jeżeli jesteś pracownikiem delegowanym (wysłanym do pracy w Holandii przez polską firmę),
upewnij się, w którym kraju opłacane są Twoje składki!

KTO MA PRAWO DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO?

Każdy pracownik, również tymczasowy, a także osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości min. 70% normalnej stawki dziennej. Osoby, które prowadzą własną działalność muszą same opłacać składki, by móc ubiegać się o przyznanie zasiłku. W przypadku pracowników takie składki opłaca pracodawca.

Jeśli jesteś pracownikiem delegowanym i posiadasz formularz 101 zasiłek chorobowy przysługuje Ci na zasadach polskich. Musisz przedstwić własciwe dokumenty w ZUS-ie (http://www.zus.pl). Jeśli przebywasz w Holandii przez dłuższy czas, poinformuj o swojej chorobie także UWV najszybciej, jak to możliwe (przynajmniej w ciągu 3 dni od zaistnienia choroby). UWV prześle dokumenty do ZUS-u.

JAK MOGĘ UBIEGAĆ SIĘ O PRZYZNANIE ZASIŁKU CHOROBOWEGO?

Wniosek o przyznanie zasiłku powinien zostać złożony do UWV przez pracodawcę. Najlepiej upewnić się, że pracodawca dostarczył niezbędne dokumenty lub złożyć wniosek samodzielnie – zadzwoń pod numer telefonu: 09009294 (kontakt z języku holenderskim).

Zasiłek może być wypłacany przez maksymalnie 2 lata (93 tygodnie). To, jak długo będzie wypłacany zależy od Twojego stanu zdrowia. Jeżeli po 93 tygodniach nadal nie powrócisz do pełni sił, możesz ubiegać się o przyznanie renty. Jak to zrobić, dowiesz się tutaj.

Jeżeli w trakcie pobierania zasiłku chorobowego w Holandii zaczniesz otrzymywać inne zasiłki lub świadczenia – musisz o tym poinformować pracodawcę lub urząd UWV! To Ty jesteś odpowiedzialny za to, aby sprawdzić, czy w dalszym ciągu przysługuje Ci zasiłek. Jeśli nie, a Ty nadal go pobierasz, urząd może Ci nakazać zwrot części pieniędzy, które otrzymałeś.

WAŻNE! Jeżeli jesteś zatrudniony przez agencję, w fazie A, pierwsze dwa dni zwolnienia chorobowego nie są płatne. W przypadku faz B i C – pierwszy dzień nie jest płatny. Więcej o fazach zatrudnienia dowiesz się tutaj.

Kiedy Twój stan zdrowia się poprawi i będziesz mógł wrócić do pracy, poinformuj o tym jak najszybciej swojego pracodawcę oraz UWV.

GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

Twój pracodawca nie zgadza się na skorzystanie przez Ciebie ze zwolnienia chorobowego?

Skontaktuj się z UWV (strona dostępna w języku holenderskim):http://www.uwv.nl/overuwv/contact/index.aspx lub z jedną z organizacji pomagających Polakom w Holandii. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

(Visited 117 times, 4 visits today)