Przeskocz do treści

Niemcy zrezygnują z pracy Polaków? Już czekają na Ukraińców.

W Niemczech na koniec czerwca brakowało aż 1,4 mln rąk do pracy - podał ostatnio Eurostat. Ukraińcy z Polski nie będą mieli problemów ze znalezieniem zajęcia. Czekają tam na nich z otwartymi rękami.
Ukraińcy wyprą Polaków z niemieckiego rynku pracy ?

W Niemczech na koniec czerwca brakowało aż 1,4 mln rąk do pracy. Teraz przed wielką szansą na legalną pracę stoją Ukraińcy przebywający w Polsce, ponieważ od nowego roku będą mogli podjąć tam legalnie pracę.

Na podstawie bazy telefonów komórkowych Selectivv DMP wyliczono, że w Polsce przebywa 1,25 mln obywateli Ukrainy. Jedna czwarta chce skorzystać z niemieckiej oferty. Na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy zatrudnionych jest w Polsce 765 tys. obywateli Ukrainy.

Od nowego roku ci wszyscy pracownicy będą mogli legalnie zasilić niemiecki rynek pracy. Czy stanowi to zagrożenie dla Polaków, którzy już pracują w Niemczech. Czy Ukraińcy odbiorą im miejsca pracy?

Ukraińcy chcą skorzystać z niemieckiej oferty.

W ciągu najbliższych 4 lat nawet 25 proc. pracujących w Polsce Ukraińców może wyjechać do Niemiec. Być może za pensje bliskie minimum niewielu chce pracować, ale takie zarobki to w wielu krajach marzenie. Płaca minimalna w tym roku wzrosła w Niemczech do 1 557 euro miesięcznie i jest trzykrotnie wyższa niż w Polsce.
Na jaką pracę mogą liczyć pracownicy z Ukrainy ?

W Niemczech szuka się teraz coraz więcej budowlańców. Liczba wakatów w budownictwie wzrosła o 23 tys. rok do roku i wynosi obecnie 142 tys. Brakuje też pracowników handlu i w służbie zdrowia.

Starzejące się społeczeństwo niemieckie potrzebuje rąk do pracy i jest niemal pewne, że pracownicy z Ukrainy nie zabiorą pracy Polakom, tak jak nie zrobili to imigranci z Afryki i Azji, których w ciągu ostatnich kilku lat do samych Niemiec trafiło aż 2,5 miliona. Należy pamiętać, że od lat 70. Niemcy borykają się z problemem starzejącego się społeczeństwa. W ostatniej dekadzie rocznie rodzi się o średnio 150 tys. mniej osób niż umiera. 65 lat i więcej ma 22,4 proc. społeczeństwa. Dla porównana - w Polsce 17,5 proc.

źródło: wp.pl/onet.pl

1 myśl na “Niemcy zrezygnują z pracy Polaków? Już czekają na Ukraińców.

  1. Luki

    Pierdoły piszecie. Ukraińcy będą miłe widziani lecz tylko z uprawnieniami i doświadczeniem w wybranych zawodach. Egzamin językowy B1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *