Przeskocz do treści

Niemcy w strachu. Przez Polaków może ucierpieć ich gospodarka

Rozprzestrzeniający się w Polsce wirus zagraża niemieckiej gospodarce. Straty będą liczone w miliardach. Do tej pory w Niemczech nie odnotowano żadnego chorego dzika, ale Niemcy wpadli w panikę.
Gospodarka w Niemczech ucierpi ? Niemcy Panikują

Po polskiej stronie zaledwie 40-kilometrów od granicy z Niemcami znaleziono martwe dziki zarażone afrykańskim pomorem świń (ASP). Na tę wiadomość w Niemczech wybuchła panika. Rolnicy obawiają się, że choroba dotrze do niemieckich gospodarstw i spowoduje straty sięgające miliarda euro.

Do tej pory w Niemczech nie odnotowano żadnego chorego dzika, ale Niemcy wpadli w panikę.

Wirus jest coraz bliżej. Prawdopodobieństwo, że dotrze do Niemiec, wzrasta

powiedział prezes stowarzyszenia rolników Joachim Rukwied W Handelsblatt.

Wybuch epidemii w Niemczech miałby poważne konsekwencje gospodarcze. Nawet gdyby wirus został znaleziony u dzika, miałoby to również konsekwencje dla populacji świń. Wybuch epidemii prawdopodobnie oznaczałby zakaz eksportowania tych zwierząt do krajów spoza UE

dodaje Rukwied

Władze Brandenburgii myślą o postawieniu na granicy z Polską ogrodzenia o łącznej długości 150 kilometrów. Ma on zapobiec wędrowaniu dzików z Polski do Niemiec. Decyzja odnośnie do postawienia ogrodzenia ma zapaść za kilka dni.

Tymczasem Dania właśnie ukończyła budowę podobnego ogrodzenia. Mierzący 150 centymetrów wysokości płot stanął wzdłuż niemiecko-duńskiej granicy liczącej ponad 70-kilometrów.
W związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń rośnie niepokój także w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Tamtejszy minister rolnictwa Till Backhau (SPD) wezwał wszystkich myśliwych i spacerowiczów do jeszcze większej czujności.

Osoby spotykające na swojej drodze martwego dzika powinny niezwłocznie powiadomić odpowiedni urząd weterynaryjny lub policję.

źródło DW.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WhatsApp chat