W Niemczech osobami starszymi opiekują się przede wszystkim kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej. Są ich setki tysięcy, w tym wiele Polek – podaje tygodnik „Die Zeit”. Zwabione obietnicą wyższych zarobków panie często dopiero na miejscu orientują się, jak wielki popełniły błąd. Praca w charakterze opiekunki potrafi przypominać niewolnictwo.
Historię Renaty opisał portal „Deutsche Welle”. Za pierwszym razem Polka zgłosiła się do pracy za pośrednictwem agencji. Wkrótce podpisała z niemiecką rodziną umowę o zatrudnienie i została opiekunką. Pracodawcy byli z niej bardzo zadowoleni. Jednak gdy po jakimś czasie ponownie szukała podobnego zajęcia, wszystko potoczyło się według najczarniejszego scenariusza.

polskie opiekunki to niewolnice
Renata przyjęła ofertę od agencji delegującej opiekunki do pracy w Niemczech. Wyjechała, nie podpisawszy umowy o zatrudnienie – tłumaczono jej, że ta zostanie sporządzona już na miejscu, bo sprawa jest wyjątkowo pilna. Po tygodniu pracy syn staruszki, którą zajmowała się Polka, wyrzucił kobietę z domu. Powodem był fakt, że Renata stłukła szybę w drzwiach między pokojami, gdy nie mogła inaczej dostać się do zatrzaśniętej w drugim pomieszczeniu, chorej na demencję starszej kobiety. Polka napisała do agencji SMS-a z prośbą o pomoc. W odpowiedzi została postraszona niemiecką policją celną. Gdy spytała o pieniądze, które zdążyła zarobić, dowiedziała się, że trzeba było z nich pokryć wysoki rachunek za szkody, jakich dokonała.

Kolejne przypadki nadużyć ze strony niemieckich pracodawców opisuje tygodnik „Die Zeit”. Autorka reportażu, który ukazał się ostatnio w internetowym wydaniu gazety, nawiązała kontakt z 45-letnią Jolantą z Bytomia – byłą opiekunką starszego małżeństwa. Polka jechała do Niemiec przekonana, że do jej obowiązków będzie należało – tak jak to ustaliła z córką pary seniorów – robienie zakupów, sprzątanie i gotowanie. Na miejscu okazało się, że za 900 euro Polka ma zajmować się cierpiącymi na demencję staruszkami 24 godziny na dobę. Przysadzistego 85-letniego mężczyznę trzeba było karmić, ubierać i myć. Jolanta z najwyższym trudem ponosiła i podtrzymywała ważącego 95 kg seniora. Na dodatek staruszek nie odróżniał pór doby – czasem wzywał ją do siebie nawet 20 razy jednej nocy.
polkie opiekunki to niewolnice

W dalszej części artykułu autorka skupia się na warunkach pracy w prywatnych domach opieki, których w Niemczech cały czas przybywa. Wielu takim placówkom brakuje wykwalifikowanego personelu, zatrudniają więc opiekunki z Europy Środkowo-Wschodniej. Oficjalnie kobiety mają pracować jako asystentki pielęgniarek: wychodzić z pacjentami na spacery, rozmawiać z nimi. Jednak, jak opowiada 50-letnia Simona, personel medyczny często nie jest w stanie obsłużyć 17 pacjentów jednocześnie – wtedy jego obowiązki przejmują pomocnice. Zdarza się, że Polki, które nie potrafią wykonywać czynności pielęgniarskich, muszą pielęgnować leżących pacjentów, mimo że nie wiedzą nawet, jak prawidłowo ich podnosić. Zarobki asystentek wynoszą zwykle około 900 euro.

BUSY DO NIEMIEC , Z ADRESU POD ADRES

Eksperci przekonują, że warunki pracy w charakterze opiekunek osób starszych nie muszą być podobne do tych przedstawionych wyżej i podkreślają, że wiele Polek jest zadowolonych z zatrudnienia w Niemczech. Co zrobić, by nie dać się oszukać? Chociaż tego typu pracę można u naszych zachodnich sąsiadów podjąć na trzy sposoby, zdecydowanie najlepiej i najbezpieczniej jest podpisać umowę o zatrudnienie. – Taka umowa gwarantuje później dodatkową, niemiecką rentę. Umowa zlecenie i zakładanie działalności gospodarczej są niekorzystne, bo pozbawiają opiekunki prawa do tej renty, ale też do ZUS-u – tłumaczy w rozmowie z Fakt24.pl Ulrich von Krockow, kurator polsko-niemieckiej Fundacji Europejskie Spotkania i dodaje, że, jego zdaniem, agencje delegujące opiekunki do pracy działają nielegalnie.

Warto też wiedzieć, że ani te firmy, ani niemieckie rodziny nie mają podstaw do straszenia Polek policją celną, ponieważ w razie kontroli to one poniosłyby bardziej dotkliwą karę – zatrudnianie ludzi „na czarno” to w Niemczech przestępstwo, a podjęcie takiej pracy zwykle jest traktowane tylko jako wykroczenie. Ponadto delegująca opiekunkę agencja musi przestrzegać standardów prawa niemieckiego dotyczących wynagrodzenia. – Nasza fundacja pomaga kobietom znaleźć odpowiednią pracę. Uczestniczymy też w negocjacjach dotyczących pensji. Minimalne wynagrodzenie, na jakie można się zgodzić, to 1100 euro – mówi von Krockow

źródło: fakt

(Visited 1 061 times, 4 visits today)