W wywiadzie dla szwajcarskiego portalu były prezydent Czech Vaclav Klaus oskarża Niemcy o dążenia do hegemonii Europie.

W wywiadzie dla portalu La pravda Klaus mowił o „absurdach ideologii europeizmu”. Uznał, że „niemiecka kanclerz chce jednoczyć Europę by Niemcy mogły nią rządzić”.Były czeski prezydent ocenił, że do tego samego dążą Amerykanie – „oczywiście amerykański prezydent byłby usatysfakcjonowany zjednoczoną Europą z pojedynyczym liderem, z jednym stanowiskiem w sprawie polityki międzynarodowej, jednym numerem telefonu, tak jak to powiedział 40 lat temu Henry Kissinger. Amerykański prezydent nie dba o to czy narody Europy chcą tego czy nie”.

Klaus zdecydowanie krytykował plan Komisji Europejskiej w sprawie przymusowych kwot imigrantów dla państw członkowskich UE. Nazwał go „lekkomyślnym”, wynikającym z politycznej poprawności. Stwierdził też, że „nie rozumie” stanowiska papieża Franciszka, który namawia narody Europy do przyjmowania imigrantów. Stwierdził, że jego postawa może doprowadzić do napięć w ramach Kościoła Katolickiego.
BUSY DO NIEMIEC – CODZIENNIE POD DOM

Klaus stwierdził, że nie wierzy w wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sugerując, że nie dopuszczą do tego elity gdyż zapoczątkowałoby to „efekt domina” prowadzący do całkowitego rozpadu UE.

źródło: kresy.pl