Niemieckie służby bezpieczeństwa zatrzymały pięć osób podejrzanych o działalność w skrajnie prawicowej grupie terrorystycznej. Ekstremiści mieli już przeprowadzać pierwsze ataki na mieszkania imigrantów i planować kolejne.
Do zatrzymań doszło we wtorek rano. W akcji uczestniczyło około 200 funkcjonariuszy. Przeszukano kilka mieszkań w Saksonii. Prokuratura federalna oświadczyła, że neonaziści zakupili niedawno ponad 100 petard z Czech, z których planowali przygotować bomby.

Władze wskazują, że zatrzymani są obywatelami Niemiec w wieku od 18 do 39 lat. Zostali zidentyfikowani jako Justin S., Rico K., Maria K., Sebastian W. i Mike S. Według prokuratury byli członkami „Grupy Freital”, która wzięła swoją nazwę od jednego z przedmieść Drezna, gdzie odbywały się liczne demonstracje przeciwników przyjmowania uchodźców.
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

Wcześniej wpadli liderzy

Agencja Associated Press poinformowała, że trzy inne osoby zostały wcześniej zatrzymane za przynależność do grupy „Grupy Freital”. Dwie miały być liderami organizacji.

Poza udziałem w grupie o charakterze terrorystycznym wszystkim zatrzymanym postawiono im też zarzuty usiłowania zabójstwa i uszkodzenia ciała.

Służby uważają, że grupa jest odpowiedzialna za przeprowadzenie jesienią ubiegłego roku trzech ataków. Celem dwóch z nich były mieszkania imigrantów we Freital, a jednego budynek lewicowej organizacji w Dreźnie. Wybito tam szyby, w wyniku czego jedna osoba została poszkodowana.

Rosnąca popularność

Wraz ze wzrostem liczby migrantów w Niemczech daje się zaobserwować wzrost popularności skrajnie prawicowych grup. Jedną z najważniejszych partii w tym kraju staje się populistyczna Alternatywy dla Niemiec (AfD), domagająca się między innymi natychmiastowego zamknięcia granicy dla imigrantów z krajów islamskich.

W niedawnych wyborach samorządowych w Niemczech AfD zdobyła w Saksonii-Anhalcie ok. 24 proc. głosów, stając się drugą siłą polityczną w tym landzie.

źródło. TVP.INFO(Visited 1 364 times, 1 visits today)