jez2Emigracji to nauka języka obcego, którym posługują się rodowici mieszkańcy kraju, do którego jedziemy. Nie jest to łatwe, ale nie jest niemożliwe. Drugiego języka można nauczyć się w każdym wieku, choć najłatwiej przyswajają go dzieci.

Podczas, gdy nasze dzieci poznają język w nowej szkole, my uczymy się go na kursach językowych dla obcokrajowców lub sposobami domowymi. Aby uczyć się języka od rodowitych mieszkańców potrzebna jest odwaga i otwartość. To, co najczęściej nas zniechęca przed mówieniem w obcym języku to wstyd przed popełnianiem błędów i brak należytego akcentu. Naprawdę, nie warto przejmować się takimi rzeczami. Nasi rozmówcy wiedzą, że jesteśmy obcokrajowcami i doceniają to, że uczymy się ich języka. Kiedyś przecież trzeba zacząć, skoro zdecydowaliśmy się żyć w obcym kraju. Poza tym ważniejsze jest pokonanie wewnętrznego wstydu i rozpoczęcie nauki, a co za tym idzie mówienia w języku obcym.

Jak pokonać wewnętrzną blokadę przed mówieniem?

Proste konwersacje w sklepie czy na placu zabaw są świetną okazją,aby nie wstydzić się. Jest jeden ze sposobów na przełamanie się.

Życie jest najlepszym nauczycielem – wykorzystajmy to

Idąc ulicą czytajmy nagłówki w gazetach, reklamy na sklepach i starajmy się zrozumieć z nich jak najwięcej. Jeśli nie rozumiemy jakiegoś słowa, starajmy się je zapamiętać i sprawdźmy w domowym słowniku lub od razu w telefonie w Google translator. Jadąc metrem lub autobusem czytajmy reklamy i wykorzystajmy ten czas na naukę. Starajmy się zapamiętać slogany, które często pochodzą z mowy potocznej – takiej, której będziemy używać na co dzień.

Zagranica to najlepszy nuczyciel

busy w poniedziałek do polski

Nawet najlepszy nauczyciel w Polsce nie będzie dla nas tak ważny, jak mowa, która nas otacza. Dlatego słuchajmy tego, co mówi ulica. Początkowo będzie to jednolity bełkot kompletnie dla nas niezrozumiały. Z czasem zaczniemy wyłapywać z niej pojedyncze słowa, które zaczną brzmieć znajomo. Słuchajmy jak mówią tubylcy, naśladujmy ich akcent i w miarę możliwości nawyki językowe.

Nie oglądajcie polskiej telewizji

Na początek będzie to trudne. Polski telewizor za granicą bardzo utrudnia naukę języka i nie jest dla nas motywacją do nauki. No bo po co uczyć się tych wszystkich trudnych wyrażeń, skoro możemy zobaczyć wiadomości po polsku i wszystko rozumieć. Nagle dochodzimy do wniosku, że nauka nie jest nam potrzebna i że świetnie sobie bez tego poradzimy. Niestety, takie myślenie ma krótkie nogi. Jeśli zabraknie nam pod ręka męża, który mówi w obcym języku i będziemy musiały same pójść do lekarza czy sądu, nagle okaże się, że jednak warto było nauczyć się języka, w którym do nas mówią.

Najlepsze programy telewizyjne, aby nauczyć się języka obcego

Oglądajmy z dziećmi kreskówki,programy dla dzieci, bajki. Bohaterowie tych  posługują się językiem prostym, rozumieją go dzieci, a także osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w obcym języku. Innym polecanym programem może być serial telewizyjny. Jeśli fabuła serialu nas wciągnie, jesteśmy na najlepszej drodze by zgłębić nasz język. Regularne oglądanie serialu w języku obcym jest świetną formą nauki zwłaszcza dla tych, którzy wciąż wstydzą się mówić. Oglądając telewizję warto na głos powtarzać zasłyszane zwroty. Niektóre kanały telewizyjne posiadają funkcję subtitles czyli napisy dla osób, które wolą czytać niż słuchać. Z takiej formy warto skorzystać zwłaszcza podczas wiadomości, by mieć pewność, że rozumiemy to, o czym mówią.

Słuchowiska radiowe to doskonała forma nauki

Publiczne radiostacje regularnie oferują nam kilkunastominutowe słuchowiska, które są teatrem radiowym z podziałem na role. Wystarczy odnaleźć je w sieci. Najlepiej słuchać na słuchawkach, wtedy mamy pewność, że dociera do naszych uszu każde słowo. Można słuchać podczas biegania w parku, na siłowni lub podczas spaceru.

Czytajmy w języku obcym

Czytajmy gazety i książki. Dla kobiet polecamy zwłaszcza romance z serii Harlequin, które być może nie są wybitną literatura ale pisane są językiem bardzo prostym i zrozumiałym.

Nie przejmujmy się popełnianymi błędami językowymi

Nie stresujmy się popełnianymi błędami. Każdy przez to przechodził. Świadomość błędów nauczy nas, jak ich unikać. Często tez jest tak, że musimy na własne uszy usłyszeć nasz błąd, by mieć jego świadomość, a to jest możliwe tylko wówczas, gdy mamy odwagę mówić w języku obcym.  Im więcej wiemy o języku, tym łatwiej dostrzegamy błędy w naszej interpretacji. Uczymy się całe życie.

Zapiszmy się na kurs w lokalnej szkole

Uczmy się języka w szkole. Poszukajmy w okolicy kursów dla dorosłych i potraktujmy to jako zabawę i przygodę. Nie stresujmy się kartkówkami i dyktandami. Poza tym, nasze dzieci czy partnerzy z całą pewnością docenią nasz trud jaki podejmujemy, by nauczyć się języka obcego.

źródło: polacynaemigracji.pl

 

(Visited 36 times, 36 visits today)