Sukces polskich architektów! Po raz pierwszy do Polski trafiła Nagroda World Building of the Year. Jury za najlepszy budynek świata uznało Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie autorstwa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes.

Szczecińskie Muzeum Narodowe Przełomy ma hybrydyczną formę – łączy miejski plac i kwartał zabudowy z konstrukcją podziemną.

Podczas World Architecture Festival w Berlinie Muzeum pokonało 375 konkurentów z całego świata. Najpierw zwyciężyło w kategorii Najlepszy Obiekt Kultury na świecie.

Po finałowych prezentacjach zwycięskich projektów także w innych kategoriach jury przyznało Grand Prix Festiwalu.

Optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni

W uzasadnieniu jury złożone z takich sław architektury, jak Sir David Chipperfield czy Louisa Hutton napisało: „Muzeum CDP wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II wojny światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta.

Jest to fragment miejskiej topografii jak również muzeum. Schodząc pod ziemię zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów.

Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni”.

Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, projekt Roberta Koniecznego (fot. KWK Promes)

Kolejny sukces Roberta Koniecznego

World Architecture Festival organizowany jest co roku począwszy od roku 2008. Wcześniej odbywał się w Barcelonie i Singapurze. Startowały w nim takie sławy, jak Zaha Hadid.

Projekty Roberta Koniecznego – absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, i jego pracowni od lat odnoszą sukcesy na całym świecie. W 2006 Konieczny został laureatem prestiżowej nagrody House of the Year za Dom Aatrialny – dom mieszkalny w Opolu; obiekt ten otrzymał też nagrodę w konkursie International Architecture Awards w 2008 roku.

arch25
źródło: tvp.info
(Visited 53 times, 5 visits today)