Już nie tylko łamigłówki umysłowe, karty, warcaby i szachy należą do klasycznych rozrywek polecanych „starszej młodzieży” i z nimi kojarzonych. Okazuje się, że doskonałą alternatywą dla tych absorbujących psychicznie, ale niezbyt trenujących starzejące się ciało aktywności jest spędzenie kilku godzin przy stole bilardowym. Partyjka w bilard ma same zalety: absorbuje umysł, sprzyja umiarkowanemu wysiłkowi fizycznemu i pozwala cieszyć się towarzystwem, a nie zmagać ze zmartwieniami. Kto żyw, niech chwyta zatem za kij!

Dobroczynny wpływ bilardu na zdrowie i samopoczucie psychofizyczne osób dojrzałych postuluje duński ekspert Aske Lassen, który przeprowadził badania w dwóch ośrodkach w Kopenhadze. Jeden na piętnastu spośród obserwowanych przez niego mężczyzn grywał w bilard cztery razy w tygodniu.

Bilard zazwyczaj kojarzy się z określonym stylem życia, piciem piwa lub jakichś drinków. Nie jestem do końca przekonany, że WHO i UE miały to na myśli, gdy formułowały swoje programy aktywnej starości” – zaznacza nieco przewrotnie Lassen – „Ale bilard to synonim aktywnej starości”.

Mężczyzna podkreśla, że aktywność przy stole bilardowym ma szereg zalet. Do jednej z najważniejszych należy to, w jaki sposób wpływa na psychikę i samopoczucie osób, którzy chwytają za kij: „Bilard przede wszystkim sprawia radość, ale poprawia również jakość życia graczy, ponieważ wiąże ich z lokalną społecznością i sprawia, że pozostają aktywni towarzysko”. Lassen zaznacza, że mając zajęty umysł planowaniem kolejnych ruchów, obserwowaniem bili przeciwnika i rozmowami nad stołem, „młodzież starsza” zapomina o codziennych troskach i problemach ze zdrowiem – a przecież nie od dziś wiadomo, że optymizm to często najlepsze lekarstwo. Gra sprzyja również zawiązywaniu i regularnemu podtrzymywaniu kontaktów towarzyskich, co sprawia, że „młodzież starsza”jest mniej zagrożena samotnością i zawsze ma powód, by wyjść z domu.

Drugą niebagatelną zaletą bilardu jest to, że zmusza graczy do aktywności fizycznej – przy czym nie jest ona męcząca, ponieważ w czasie gry naturalną koleją rzeczy występują okazje do odpoczynku, gdy akurat rozgrywa przeciwnik: „Bilard to doskonały rodzaj ćwiczeń dla osób starszych, ponieważ gra w naturalny sposób składa się z okresów aktywności i odpoczynku, co oznacza, że można grać całymi godzinami” – tłumaczy Lassen – „Nie każdy jest w stanie być aktywny fizycznie przez pięć godzin, a bilard to umożliwia – można rozłożyć wysiłek fizyczny partiami przez cały dzień”.

źródło: facetpo40.pl

(Visited 111 times, 111 visits today)