„Pomogliście sprawić, że nasze miasto jest lepszym miejscem i zawsze będziecie tutaj bardzo mile widziani. Mieszkańcy Glasgow” – bukiet kwiatów i list tej treści został dostarczony do Domu Polskiego im. Władysława Sikorskiego. Informacja o miłym geście Szkotów została skomentowana przez tysiące osób, nawet premier Nicolę Sturgeon, która napisała: „Wszyscy jesteśmy Szkocją”.

Anonimowy nadawca listu podkreślił, że dziękuje za to, że Polacy „są tak ważną częścią naszej społeczności”. Jego gest symbolicznie świadczy, że nasi rodacy są bardzo mile widziani w Szkocji, gdzie mieszka dziś ok. 86 tys. Polaków. Są oni największą mniejszością narodowościową w tym kraju.

Busy Polska Holandia

„Nasz Polski Dom w Glasgow nosi imię Generała Władysława Sikorskiego, Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie i Naczelnego dowódcy sił zbrojnych w czasie II Wojny Światowej. Założony w 1954 roku, niemal natychmiast stał się centrum polskiej społeczności w Glasgow, nasza pełna nazwa to Dom Polski imienia Generała Władysława Sikorskiego: Polskie Towarzystwo Społeczno-Oświatowe. Wśród pomieszczeń Domu Polskiego są: restauracja, bar, biblioteka i sala bankietowa.”.

 

„Towarzystwo oferuje również kursy językowe, projekcje filmowe, grupy dyskusyjne, występy muzyczne i inne wydarzenia kulturalne kierowane do Polaków jak i Szkotów. Nawiązując do najlepszych tradycji polsko-szkockich, serdecznie zapraszamy nowych członków i gości każdej narodowości do naszego Domu Polskiego”.

– czytamy na stronie Domu Polskiego w Glasgow, który obecnie zbiera ok. 250 tys. funtów na niezbędną renowację i dostosowanie do potrzeb lokalnej społeczności.

źródło: niezalezna.pl

(Visited 41 times, 1 visits today)