Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek, że jej partia CDU nie zamierza zmieniać strategii w rywalizacji z prawicową Alternatywą dla Niemiec (AfD) o konserwatywnych wyborców. Tabloid „Bild” twierdził wcześniej, że Merkel zapowiedziała zmianę strategii.  – Nie ma żadnej nowej strategii – powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie.
CDU dysponuje, jej zdaniem, „silnymi argumentami” pozwalającymi na skuteczną polemikę z innymi partiami, także z AfD, ale „bez piany na ustach”. „Bild” o zwrocie w prawo Tabloid napisał we wtorkowym wydaniu, że podczas obrad kierownictwa swojej partii CDU Merkel zapowiedziała zmianę polityki w celu odzyskania konserwatywnych wyborców, którzy przez niezadowolenie z aktualnego kursu chadeków głosują na prawicowo-populistyczną Alternatywę dla Niemiec. Według „Bilda” Merkel miała powiedzieć członkom prezydium partii, że CDU musi otworzyć się na wyborców na prawo od centrum, a także zmienić swoje podejście do Alternatywy dla Niemiec. „Ciągłe walenie w AfD i w jej wyborców nie ma sensu, ponieważ (ataki) wzmacniają jedynie solidarność wewnątrz tego ugrupowania” – tłumaczyła kanclerz. Niemiecki dziennik powołuje się we wtorek na informacje uzyskane od uczestników posiedzenia prezydium CDU.

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

Eksperci uważają, że dokonane przez Merkel w minionych latach przesunięcie CDU na lewo – m.in. rezygnacja z energii atomowej, likwidacja powszechnego obowiązku służby wojskowej, przyznanie większych praw parom homoseksualnym – jest, obok polityki migracyjnej, jedną z głównych przyczyn słabszych wyników CDU i wzrostu poparcia dla AfD. W najnowszym sondażu opublikowanym we wtorek przez „Bild” antyislamska i antyimigracyjna AfD uzyskała 13,5 proc. poparcia, co plasuje ją na trzecim miejscu po CDU i SPD. CDU cieszy się poparciem 32 proc. wyborców; w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2013 roku chrześcijańscy demokraci uzyskali 41,5 proc. głosów. Na zakończonym w niedzielę zjeździe AfD uchwaliła program, w którym odrzuca islam i wielokulturowość, propaguje tradycyjny model rodziny oraz domaga się wycofania z Niemiec zagranicznych oddziałów wojskowych i broni atomowej.

źródło tvn24.pl 

(Visited 67 times, 1 visits today)