W większości społeczeństw dominują osoby praworęczne. Z kolei leworęczni, potocznie określani mianem mańkut, z powodu posługiwania się tą dłonią często uważani są za wyjątkowych, wyróżniających się na tle reszty ludzi jako jednostki ponadprzeciętnie utalentowane. Jednak jak pokazują badania, ta opinia nie znajduje uzasadnienia w faktach.

Naukowiec Joshua Goodman z Harvard Kennedy School przeanalizował amerykańskie i brytyjskie dane wynikające z licznych badań przeprowadzonych na tysiącach respondentów. Wynika z nich, że dorosłe leworęczne osoby częściej pracują fizycznie, niż zajmują kierownicze stanowiska.

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

Co więcej, wśród osób z najniższym ilorazem inteligencji dominują leworęczni – od 20 do 28 proc. w całej populacji. Z tego powodu mają większe problemy w porównaniu do praworęcznych z dysleksją, nauką czy częściej cierpią na ADHD.

Jakby tego było mało, badania przeprowadzone przez Jadona Webba zUniwersytetu Yale wykazały, że aż 40 proc. spośród osób cierpiących na schizofrenię jest mańkutami. Ponadto leworęczne kobiety w USA zarabiają o 19 proc. mniej od praworęcznych koleżanek. Z kolei wśród mężczyzn ta dysproporcja wynosi 9 proc.

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”/ InnPoland

(Visited 122 times, 1 visits today)