Zapomnij o jarmużu, siemieniu lnianym i dziwnych smoothie z kalafiora. Według jednego z naukowców twój mózg podziękuje ci, jeśli na śniadanie będziesz jeść lody.

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Naukowcy i eksperci od zdrowego żywienia od lat przekrzykują się, proponując nam najlepsze potrawy na śniadanie. Wszystkim im pewnie włosy stanęłyby dęba, gdyby przeczytali wyniki badań, przeprowadzonych przez profesora Yoshihiko Kogę z tokijskiego uniwersytetu Kyorin. Ustalił on bowiem, że zjedzenie lodów na śniadanie może uczynić nas mądrzejszymi.

Jedzenie lodów nie tylko zapewnia błogą przyjemność naszemu podniebieniu, ale też gwarantuje nam słodką chwilę relaksu i możliwość oderwania się od codziennych trosk. Mimo iż nie jest to smakołyk, dzięki któremu utrzymamy w ryzach swoją wagę, okazuje się, że jedzenie lodów w rzeczywistości może przynieść nam całkiem spore korzyści w zupełnie innej sferze.

Naukowcy z Kyorin University w Tokio wykazali, że jedzenie lodów na śniadanie znacznie zwiększa aktywność mózgu, koncentrację i sprawność umysłową. W trakcie badań eksperci poprosili uczestników, aby zaczynali każdy dzień od zjedzenia lodów. Następnie musieli oni przejść kilka testów na komputerze, w trakcie których oceniano szybkość ich reakcji i umiejętności analityczne. Eksperymentem objęto również grupę osób, która zjadała rano tradycyjne śniadanie.

Szef zespołu badawczego, profesor Yoshihiko Koga twierdzi, że śniadanie w postaci porcji lodów, doprowadziło do gwałtownego pobudzenia częstotliwości fal alfa w mózgu uczestników. Fale te są związane ze zmniejszonym rozdrażnieniem psychicznym i podwyższonym poziomem czujności.

Zgodnie z wynikami badań, grupa, która zjadła lody na śniadanie, poradziła sobie z zadaniami znacznie lepiej i szybciej. Zdaniem naukowców, lody „podkręcają” ludzki mózg i szybko wybijają go ze stanu snu, zwiększając czas reakcji ludzi i jednocześnie, zmniejszając rozdrażnienie psychiczne. Jednak, po zamianie lodów na inne zimne danie, pozytywnego efektu już nie zaobserwowano.

Na chwilę obecną naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić, dlaczego lody sprzyjają poprawie naszych zdolności umysłowych.

źródło: noizz.pl

(Visited 45 times, 3 visits today)