Leszek Balcerowicz zamienia Warszawę na Kijów. Były minister finansów wszedł do ukraińskiego rządu jako przedstawiciel prezydenta Petra Poroszenki. Będzie zasiadał w grupie międzynarodowych doradców – informuje oficjalna strona prezydenta Ukrainy. „Autor sukcesu Polski” – tak nazywa Balcerowicza prezydent Poroszenko.
Odpowiednie zarządzenie zostało podpisane przez prezydenta w piątek. Prezydent Petro Poroszenko i nowy premier Wołodymyr Hrojsman do grupy ekspertów zaprosili nie tylko Leszka Balcerowicza, ale również Ivana Miklosa ze Słowacji, który już trzy razy pełnił funkcję wicepremiera tego kraju. Balcerowicz w zespole będzie zasiadał z ramienia prezydenta, Miklos z ramienia premiera.Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

– Nie będziemy mieć oddzielnych zespołów prezydenta i premiera. Będziemy mieć jeden zespół, który pomoże w reformowania kraju – zaznaczył Poroszenko w specjalnym komunikacie. Leszek Balcerowicz będzie odpowiedzialny za współpracę z inwestorami i politykami zagranicznymi. Jego zadaniem będzie również rzetelne informowanie o prawdziwym przebiegu reform – gdyż jak tłumaczył na spotkaniu z prezydentem – większość inwestorów nie ma pojęcia o dobrych zmianach na Ukrainie.

Utworzenie specjalnego zespołu doradców z zagranicy, którzy mają wesprzeć przeprowadzenie reform na Ukrainie, to pomysł zatwierdzony w porozumieniu z Unią Europejską. W czwartek Petro Poroszenko poruszał tę kwestię z europejskim komisarzem Johannesem Hahnem.

źródło: money.pl