Polska przegrała ws. papierosów mentolowych w unijnym Trybunale Sprawiedliwości. Chodzi o skargę złożoną przez poprzedni rząd, na unijne przepisy zakazujące produkcji tego rodzaju papierosów. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zakaz jest zgodny z unijnym prawem.
Polska złożyła skargę w 2014 roku argumentując, że zakaz spowoduje „istotne konsekwencje gospodarcze”. Polski rząd twierdził również, że papierosy mentolowe są obecne na rynku polskim od 1953 roku i powinny być traktowane jak „wyroby tradycyjne”. To głównie PSL w ówczesnym rządzie naciskało na obronę tego rodzaju papierosów.

Dzisiejsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE oznacza to, że papierosy mentolowe, będą dostępne na rynku tylko do 2020 roku, a potem bezpowrotnie znikną z półek sklepowych.

To nie tylko problem dla palaczy, ale także dla plantatorów tytoniu i polskiej gospodarki. Produkcja innych papierosów smakowych np. waniliowych czy czekoladowych będzie zakazana od 20 maja, kiedy wejdzie w życie unijna dyrektywa tytoniowa. Już wkrótce na pudełkach pojawią się także drastyczne zdjęcia organów zniszczonych przez palenie papierosów.

„Mentol, podobnie jak inne charakterystyczne aromaty, może zasadniczo skutkować złagodzeniem lub zatuszowaniem na ogół ostrego, wręcz gryzącego smaku dymu tytoniowego. W ten sposób powstaje poważne zagrożenie, że papierosy aromatyzowane ułatwią niepalącym rozpoczęcie konsumpcji tytoniu, a palaczom z przyzwyczajenia utrudnią zerwanie z uzależnieniem” – czytamy w opinii Trybunału Sprawiedliwości UE.

W Polsce papierosy mentolowe produkuje sześć fabryk. Na eksport trafia ok. 70 proc. produkcji, z czego 50 proc. na rynki państw członkowskich UE.
źródło rmf24.pl
(Visited 180 times, 4 visits today)