Pracujący mieszkańcy Zurychu i Genewy zarabiają przeciętnie dziewiętnaście razy więcej niż zatrudnieni w Kijowie czy Nairobi, miastach o najniższym poziomie wynagrodzeń – wynika z raportu szwajcarskiego banku UBS. Równocześnie koszty utrzymania we wspomnianych szwajcarskich miastach należą do jednych z najwyższych na świecie. Warto więc sprawdzić, jak wypada pod tym względem stolica naszego kraju na tle 71 miast wyszczególnionych w rankingu.

Najdroższe miasta na świecie

Według najnowszego raportu przygotowanego przez szwajcarski bank UBS, najdroższymi miastami na świecie są Nowy Jork, Zurych i Genewa. Poziom cen w tych metropoliach (uwzględniający koszyk 122 dóbr i usług) jest ponad dwa i pół razy wyższy niż w Bukareszcie, Kijowie czy Sofii. Warszawa plasuje się w tym zestawieniu na 61. miejscu wśród badanych metropolii, co świadczy o stosunkowo niskim poziomie kosztów życia w naszej stolicy.

  /wynagrodzenia.pl

 

Zarobki w wybranych miastach na świecie

We wspomnianym raporcie analiza wynagrodzeń w wybranych miastach polega m.in. na porównaniu wskaźnika poziomu wynagrodzeń. Miara ta obliczana jest na podstawie parytetu siły nabywczej pieniądza uwzględniającego poziom cen w danym mieście w stosunku do aktualnego kursu walut. Jako bazową wartość przyjęto poziom wynagrodzeń w Nowym Jorku równą 100. Jak wynika z przedstawionych statystyk, w I połowie 2015 roku najwyższe wynagrodzenia brutto otrzymywali mieszkańcy Zurychu, Genewy i Luksemburga, wyprzedzając tym samym Nowojorczyków. W Warszawie wskaźnik wynagrodzeń brutto był o ponad 108 punktów niższy niż w Zurychu i wyniósł tylko 23,2 proc. nowojorskiego wskaźnika. Na ostatniej pozycji w rankingu znalazł się Kijów z wynikiem 6,1, tuż za Nairobi i Dżakartą.

 

 

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

 

  /wynagrodzenia.pl

 

Najwyższe przeciętne zarobki za godzinę pracy otrzymują mieszkańcy dwóch szwajcarskich miast: Zurychu i Genewy. Wynagrodzenia ich mieszkańców wynoszą odpowiednio 41,3 dol. i 40,9 dol. za sześćdziesiąt minut pracy. Dopiero na czwartym miejscu znalazł się Nowy Jork z wynikiem 31,4 dol. W połowie stawki (na 35. miejscu) uplasował się Seul, gdzie zarabia się średnio 14,4 dol. za godzinę pracy. Z kolei mieszkańcy Warszawy otrzymują około pięciokrotnie mniej niż mieszkańcy Zurychu czy Genewy, tj. 7,3 dol., co dało nam dopiero 49. pozycję w rankingu. Jednak w porównaniu z Kijowem jest to wynik ponadczterokrotnie wyższy. Pracujący w stolicy Ukrainy dostają za godzinę poniżej 2 dol.

  /wynagrodzenia.pl

źródło : interia.pl

(Visited 105 times, 1 visits today)