Dzieci dziś po wakacjach wracają do szkół. Sporo w nich zmian, choć to dopiero początek rewolucji, jaką przygotowuje szefowa MEN Anna Zalewska. Wielka reforma edukacji ma wejść życie już za rok, ale wciąż nie wiadomo dokładnie na jakich zasadach! Władze PiS rozważają nawet jej przełożenie!
reforma men

PiS ma teraz problem, co z zapowiedzianą przez minister Zalewską reformą zrobić. Zwłaszcza że dla Polaków zmiany w edukacji są bardzo ważne.

– To było doskonale widać przy akcji z sześciolatkami – tłumaczy nam polityk PiS. Wyjaśnijmy: rząd PO-PSL wprowadził ustawę, która zakładała, że dzieci w wieku sześciu lat obowiązkowo muszą iść do szkoły. Potem rodzice bezskutecznie starali się to zablokować. Dopiero PiS w zeszłym roku zmienił przepisy. Teraz to rodzice decydują kiedy posłać dzieci do I klasy i efekt jest taki, że tylko 18 proc. sześciolatków idzie do szkoły.

Można powiedzieć, że ta reforma się udała. Gorzej z kolejną zapowiedzianą rewolucją, dotyczącą likwidacji gimnazjów na rzecz ośmioletnich szkół podstawowych oraz liceów. Do tej pory szefowa MEN nie zdradziła żadnych konkretów. Nie ma nowej podstawy programowej, nie wiadomo, jak i kto będzie wybierał podręczniki. Zmian boją się rodzice, ale i nauczyciele, którzy mogą stracić miejsca pracy (piszemy o tym niżej). Szefowa MEN co prawda najpierw twierdziła że pedagogom zwolnienia nie grożą, a teraz okazuje się, że resort szykuje programy osłonowe dla nauczycieli…
Opozycja nie zostawia na planach reformy suchej nitki.

– To jest katastrofa. Reforma ma ruszyć w przyszłym roku, a nic nie wiadomo – mówi poseł Rafał Grupiński z PO, szef sejmowej komisji edukacji. Za przykład podaje miejscowości, gdzie jest jedno nowo wybudowane gimnazjum i kilka małych podstawówek. – Nie wiadomo, co ma być w budynku tego gimnazjum. Nie wiadomo, czy podstawówki byłyby łączone, a jeśli tak, to która zamknięta – mówi poseł.

Okazuje się, że nie tylko opozycja boi się kolejnej rewolucji w szkołach, ale nawet sam PiS.

– Na razie w edukacji mamy jeden wielki chaos. Anka Zalewska dobrze zaczęła jako minister, ale teraz jest już źle – mówi Faktowi jeden z ministrów. I jak dodaje, rząd nie może sobie pozwolić na żadne zamieszanie ze szkołami. – Jeżeli się okaże, że reforma na czas nie będzie dobrze przygotowana, trzeba się będzie zastanowić nad jej odłożeniem – dodaje.
Broniarz: nauczyciele stracą pracę

Związek Nauczycielstwa Polskiego ostrzega przed reformą minister Anny Zalewskiej. Związkowcy twierdzą, że przez likwidację gimnazjów nauczyciele stracą pracę.

– 37 tysięcy nauczycieli gimnazjów oraz 7-8 tysięcy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej może zostać zwolnionych – twierdzi szef ZNP Sławomir Broniarz. Jak podkreśla, po reformie niepotrzebne stanie się ponad dwa tysiące budynków po gimnazjach (także tych niedawno wybudowanych).
Niedziela

Dlatego ZNP ostro protestuje przeciwko zapowiadanej likwidacji gimnazjów.

– Obecnie mamy „edukacyjny zamach stanu”. Minister uznała, że gimnazja są złe, mimo że nie jest to poparte żadnymi badaniami – argumentuje Broniarz.

6 zmian w szkole

1. Sześciolatki w przedszkolach

To rodzice teraz decydują, czy posłać sześciolatki do szkoły czy zostawić w przedszkolu – to akurat dobrze. W tym roku szkolnym tylko 18 proc. sześcioletnich dzieci pójdzie do pierwszej klasy (przypomnijmy – rok temu musiały iść wszystkie). Skutek uboczny reformy jest jednak taki, że nie dla wszystkich maluchów wystarczyło miejsc w przedszkolach. Np. w Gdańsku zabrakło około 850 miejsc dla trzylatków, jeszcze gorzej jest w Krakowie – 1565 dzieci nie dostało się do przedszkoli samorządowych.

2. Znika egzamin szóstoklasisty

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym nie będzie sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej. To nie znaczy, że testy znikną – będą, ale w gimnazjach. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom egzaminy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.

3. Wygaszanie gimnazjów

Ten rok szkolny będzie ostatnim, w którym dzieci idą do I klasy gimnazjum. Szkoły te będą stopniowo wygaszane, bo – jak zapowiedziała szefowa MEN Anna Zalewska – ma wrócić VIII-klasowa podstawówka.

4. Więcej uczniów z darmowymi podręcznikami

Kolejne roczniki dostaną darmowe podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń od państwa. Bez takich książek zostaną tylko szóstoklasiści i uczniowie III klas gimnazjów – to ostatnie roczniki, które książki będą musiały kupić same. Od przyszłego roku wszyscy uczniowie będą mieć już podręczniki za darmo.

5. Będą odwołania od matury

Od wyników egzaminu dojrzałości będzie można się odwołać do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Eksperci w takiej sytuacji sprawdzą maturę jeszcze raz. Do tej pory było to oficjalnie niemożliwe, uczeń który nie zgadzał się z wynikiem egzaminu dojrzałości musiał iść do sądu.

6. Wracają zdrowe drożdżówki do szkół

I to najprzyjemniejsza zmiana dla uczniów. Zmienia się tzw. rozporządzenie sklepikowe. Część produktów znów będzie można kupować w szkolnych sklepikach w tym m.in. drożdżówki, pod warunkiem że są zrobione według specjalnej receptury i nie mają dużo cukru czy kanapki z różnego rodzaju pieczywa.źródło: fakt.pl


(Visited 84 times, 1 visits today)