• Trwa obława policji i sił specjalnych na 22-letniego Jabera Al-Bakra
• „Bild”: w jego mieszkaniu znaleziono materiały wybuchowe
• „Bild”: mężczyzna został przeszkolony przez Państwo Islamskie w dziedzinie konstruowania bomb
• ZDF i „Bild”: przyjechał do Niemiec jako uchodźca i otrzymał azyl
• „DW”: w trakcie obławy aresztowano już trzech mężczyzn
• Jeden z nich jest podejrzany o współsprawstwo w przygotowaniach do zamachu, a dwóch pozostałych zwolniono
• Na berlińskim lotnisku Tegel policja wyprowadziła z samolotu linii Eurowings jednego z pasażerów podobnego do poszukiwanego Syryjczyka

 

CuP6zfLWEAA8Ta3

 

Media podały, że mężczyzna mógł przygotowywać zamach bombowy na jedno z niemieckich lotnisk, choć policja nie potwierdza tej wersji.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotnisku Schoenefeld w Berlinie

W związku z zagrożeniem terrorystycznym w Chemnitz w Saksonii i ucieczką 22-letniego Syryjczyka podejrzanego o planowanie zamachu władze Brandenburgii postanowiły zwiększyć środki bezpieczeństwa na lotnisku Schoenefeld pod Berlinem. 

 

Rzecznik brandenburskiej policji Torsten Herbst powiedział, że siły bezpieczeństwa na lotnisku zostały wzmocnione. Oddział policji w sile plutonu obserwuje z bliska sytuację w terminalach lotniska.

Samochody i autobusy są zatrzymywane i kontrolowane – powiedział rzecznik. Zastrzegł, że są to działania czysto profilaktyczne. Nie mamy żadnych konkretnych informacji, że poszukiwany znajduje się na lotnisku – zapewnił Herbst. Autobusy miejskie kończą trasę wcześniej, nie dojeżdżając do samego budynku portu lotniczego.

Na berlińskim lotnisku Tegel doszło do incydentu. Policja wyprowadziła z samolotu linii Eurowings jednego z pasażerów podobnego do poszukiwanego Syryjczyka. W akcji uczestniczyli też funkcjonariusze jednostki antyterrorystycznej GSG 9 – podał dziennik „Der Tagesspiegel”.

Jak podało „Deutsche Welle”, w trakcie obławy aresztowano trzy osoby, które mogły mieć kontakt z podejrzanym. Dwie z nich zatrzymano w pobliżu dworca kolejowego w Chemnitz. Policja zamknęła dostęp do dworca.

Jeden z trzech aresztowanych mężczyzn jest podejrzany o współsprawstwo w przygotowaniach do zamachu i znajduje się w rękach policji. Dwóch pozostałych zwolniono – podała policja w Dreźnie. Trwa pościg za głównym podejrzanym.

 

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Zatrzymany, który nadal pozostaje w gestii policji, jest Syryjczykiem – podała agencja dpa. Na jego nazwisko wynajęte było mieszkanie, w którym znaleziono materiał wybuchowy. O ewentualnym wydaniu nakazu aresztowania zdecyduje sąd.

CuQOmk7W8AEXYdT

 

Pod koniec września w położonym nieopodal Chemnitz Dreźnie nieznani sprawcy zdetonowali dwa ładunki wybuchowe. Jeden z nich uszkodził miejscowy meczet. Latem w Bawarii doszło zaś do zamachu bombowego przeprowadzonego przez islamskiego radykała. Kilkanaście osób zostało rannych.

Rzecznik MSW oświadczył, że incydent w Chemnitz świadczy o tym, że Niemcy„znajdują się na celowniku terrorystów”. Zdaniem MSW nie można wykluczyć zamachów, takich, jakie miały miejsce w przeszłości we Francji czy Belgii. „Niemieckie władze odpowiedzialne za bezpieczeństwo zachowują czujność” – zapewnia resort spraw wewnętrznych.

źródło:  IAR, PAP, RUPTLY/x-news , WP.PL