doctor2Zima nadchodzi wielkimi krokami – za oknami szybko robi się już szaro, ogólnie robi się zimno.
Wraz z nastaniem jesieni na każdym kroku czyhają na nas  bakterie i wirusy.Będąc zakichani i zakatarzeni stwierdzamy, że pora zaczerpnąć porady specjalisty.

Huisarts – czyli lekarz pierwszego kontaktu, zna się na wszystkim i na niczym. To chyba jedyny lekarz, który wyleczy zapalone migdałki i wykona badanie cytologiczne.

 Każdy z nas, kto planuje osiedlić się w Holandii na dłużej niż kilka tygodni, prędzej czy później zetknie się z lekarzem pierwszego kontaktu. I tu zaczynają się pierwsze schody, bo znalezienie (dobrego) lekarza w swojej dzielnicy graniczy niemal z cudem. Zwykle ci w okolicach dużych osiedli mają już wystarczająco dużo pacjentów i nie przyjmują żadnych nowych. Jeśli jednak uda ci się znaleźć odpowiedniego doktora, zostaniesz zaproszona na kennismakingsgesprek, 2-3 minutowe spotkanie zapoznawcze z twoim lekarzem . Jednak to nie jest wszystko. Niespodzianka nadejdzie już w czasie pierwszej choroby albo przeziębienia. Jeśli sądzisz, że zostanie ci przepisane przez lekarza jakieś cudowne lekarstwo, które w oka mgnieniu postawi cię na nogi, to niestety, jestrś w błędzie. W 9 na 10 przypadków lekarze twierdzą, że przyczyną waszego stanu jest wirus i nic nie można poradzić, tylko odpoczywać, spożywać dużo płynów i wziąć paracetamol. No właśnie – Paracetamol – lek, któremu przypisywane są magiczne zalety.

Warto wiedzieć, że jeśli wybierzesz się do huisarts z jakąkolwiek dolegliwością, szanse są duże, że zostanie ci polecony właśnie paracetamol (nie bez powodu najczęściej sprzedawany lek w Holandii).

Nie licz na syropy, kropelki, o antybiotykach nawet nie wspominając. Jeśli będziesz próbował podsunąć lekarzowi jakąś sugestię może się to skończyć niepotrzebną scysją. Oprócz zwyczajnych przeziębień i chorób można się wybrać do huisarts z różnymi dolegliwościami fizycznymi. . Z poważniejszymi dolegliwościami, na których paracetomol nie pomoże, należy się głęboko zastanowić, czy w ogóle warto wybrać się do huisarts. Możemy usłyszeć niestety, od doktora, że w naszym przypadku nic nie można zrobić, lekarstwa na opisywaną przez nas dolegliwość nie ma (nawet paracetamol nie pomoże) Opuścimy gabinet lekarski po 2 minutach,  trzymając w rękach ulotkę, jest napisane, że np. krwawienia ustaną, jak tylko przestaniemy dłubać w nosie.
Nie oznacza to wcale, że nie powinniśmy korzystać z porad innych lekarzy niż huisarts. Trzeba pamiętać, że zawód lekarza jest bardzo męczący,stąd też medycy wyjeżdżają kilka razy w roku na zasłużone wakacje. I co wtedy z jego pacjentami?
Otóż troskliwy doktor, zostawia na automatycznej sekretarce numery kilku innych lekarzy, z którymi można się skontaktować w czasie jego nieobecności. Czasami można się zdziwić potrzebując pilnie porady pod nie obecność naszego podstawowego lekarza huisarts. Możemy, np. trafić do pana doktora … seksuologa.  Jeśli mamy szczęście  zostaniemy potraktowani jak należy, co sprawi, że odzyskamy wiarę w holenderską służbę zdrowia.

Nasza wiara w sprawność huisarts zostanie jednak poważnie nadszarpnięta, gdy zachorujemy na coś groźniejszego.

Historia jaka wydarzyła się pewnego letniego dnia, opowiada dobitnie co się dzieje podczas wizyty u lekarza domowego.  Pewna kobieta ostatkiem sił, na rowerze. wybrała się huisarts z nieznośnie ogromnym bólem brzucha.

Doktor postukał, zbadał i stwierdził zapalenie wyrostka, do dalszego zbadania przez chirurga w szpitalu. Najwidoczniej opisany tu przepadek  w oczach lekarza nie wyglądał poważnie. Po zapytaniu czym pacjent przyjechał, doktor narysował mapkę, jak dojechać do najbliższego szpitala, uścisnął rękę i życząc ‘success en sterkte’ wypchnął pacjenta z gabinetu.

Opisany przypadek  niech stanowi dla niektórych prekstekt do myślenia. Lepiej zapobiegać, niż później leczyć’ – niech to będzie motto na najbliższe zimne miesiące. I pudełeczko paracetamolu (nigdy nie wiadomo…) na pewno nie zaszkodzi.

źródło:mojaholandia.nl

 

(Visited 39 times, 41 visits today)