Szef holenderskiego MSZ Bert Koenders twierdzi, że kraje, które stosunkowo niedawno dołączyły do Unii Europejskiej – tu wymienia Polskę i Węgry – mają problemy ze zrozumieniem istoty europejskiej solidarności.
busy holandia polska

W piątkowym wydaniu dziennika Algemeen Dagblad – Bert Koenders stwierdza, że kraje te chcą korzystać z benefitów, ale unikają wypływającej z członkostwa w UE odpowiedzialności. Określa je jako państwa z „elastyczną solidarnością”, która jest sprzeczna z fundamentami wspólnoty.

W najbliższą niedzielę na Węgrzech odbędzie się referendum ws. przyjmowania uchodźców zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej. Komentując zbliżające się głosowanie, Koenders stwierdził, że premier Viktor Orban i spółka przestrzegają unijnych ustaleń tylko wtedy, kiedy jest im to na rękę.

Szef holenderskiego resortu spraw zagranicznych zapowiedział, że w przyszłym tygodniu utnie sobie szczerą rozmowę zarówno z polskimi, jak i węgierskimi kolegami. Zamierza się do nich zwrócić z apelem o pełną współpracę.źródło: fakty