Ostatnie informacje zebrane przez Centralne Biuro statystyczne mówią, że w Holandii żyje ponad 150 tysięcy zarejestrowanych obywateli Polski. W zestawieniu z rokiem 2000 liczba ta wzrosła, aż pięciokrotnie.
OD 2007 Polscy obywatele nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pobyt w Holandii. CBS podkreśla, że to główne powody, dla których liczba Polaków w kraju tulipanów wyraźnie wzrosła.
7
pracowity jak polak w holandii

Przeczytaj Również: Pracowity jak Polak. Pracujemy w Holandii ponad 40 godzin tygodniowo ale i tak nikt tego nie docenia.

 

Większość obywateli Polski stanowią kobiety – jest ich tutaj ponad 80 tysięcy, przy około 70 tysiącach mężczyzn. Według CBS-u polskich kobiet w holenderskiej populacji przybywało w szybszym tempie m.in. przez to, że przyjeżdżały, by wziąć ślub.
 

Poza przeszło 150 tysiącami zarejestrowanych Polaków w Holandii mieszka też duża grupa polskich pracowników sezonowych.

Dane przedstawione przez CBS klasyfikują Polaków na drugim miejscu pod względem liczebności wśród obywateli UE przebywających w Holandii. Więcej jest tylko Niemców – 360 tysięcy. W ogólnym zestawieniu Polacy są na szóstym miejscu – poza Niemcami liczniejszą grupę stanowią jeszcze obywateli Turcji, Maroka, Surinamu oraz Indonezji.
Większość Polaków żyje w Hadze – prawie 12 tysięcy. Pod względem procentowym najwięcej znajduje się w Zeewolde, gdzie Polacy tworzą 4,3% całej populacji. W gminach Westland, Noordwijkerhout, Zundert oraz Maasdriel także jest nas dużo – ponad 3%.

źródło: nu.nl