Holandia jest kolejnym krajem, który po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaczął kusić Polaków wysokimi zarobkami. Jak podaje CBS Statistics Netherlands, na dzień 1 lipca 2014 roku przebywało na terenie Holandii około 100 tys. naszych rodaków, tworząc tym samym największą grupę imigrantów, zaraz obok Bułgarów i Rumunów. Wartość ta dotyczy osób zarejestrowanych i mieszkających przez dłuższy czas w Holandii. Jednak szacuje się, że dodatkowo ponad 80 tys. Polaków przebywa tam krótkookresowo, podejmując się prac sezonowych. Wynagrodzenia przedstawione na poszczególnych stanowiskach, pochodzą z ofert pracy portali: sherpa.pl, poloniusz.pl, praca-holandia24.pl

[sociallocker id=”669″] [/sociallocker]
Wydatki na życie
Jak podaje NBP, emigranci przebywający w Holandii ponad 3 lata wydają ponad połowę zarobionych pieniędzy na utrzymanie w Holandii. Natomiast 39% przeznacza od połowy do 30% zarobków na utrzymanie, a reszta do 30%. Wśród pracujących od roku do trzech lat, tylko 28% przyznało że wydaje połowę swojej pensji na utrzymanie. W grupie przebywającej na emigracji mniej niż rok było to tylko 18%. Dodatkowo w tej grupie, aż 34% przeznacza zaledwie do 30% zarobków na życie w Holandii. Jest to spowodowane tym, że ci Polacy przyjechali tu wyłącznie w celach zarobkowych i pragną oszczędzić możliwie jak najwięcej pieniędzy.

busy do Holandii

Porównaj swoje zarobki z innymi. Sprawdź, ile powinieneś zarabiać!

Średnie zarobki i płaca minimalna
W 2012 roku w kraju tulipanów polski imigrant mógł średnio zarobić 1 500 EUR, czyli około 6 277 PLN. Obliczenia zostały dokonane na podstawie średniorocznego kursu EUR/PLN w tamtym roku. Pracownicy zatrudnieni od ponad trzech lat zarabiali wtedy rocznie 1 600 EUR. To o 100 EUR więcej od zarobków osób przebywających w Holandii od roku do trzech lat. Natomiast pracujący na terenie tego kraju mniej niż rok, średnio zarabiają 1 200 EUR, czyli o 300 EUR mniej od średniej.

(Visited 205 times, 1 visits today)