Na lotnisku Schiphol w Amsterdamie znaleziono w ostatnim czasie egzotyczne komary, które mogą przenosić groźny choroby, w tym wirus Zika.

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

Trzy komary wpadły w pułapkę na owady w strefie przeznaczonej dla pasażerów. To komary egipskie. Poza wirusem Zika gatunek ten przenosi także żółtą gorączkę, dengę oraz czikungunię.

Instytut zdrowia publicznego RIVM zwraca uwagę, że komary tego gatunku nie są w stanie przetrwać w holenderskim klimacie. Podkreślono, że jest mało prawdopodobne, aby przenosiły patogen, niemniej dla ostrożności eksperci spróbują zidentyfikować ewentualne miejsce lęgu w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się komarów.Czym jest wirus Zika?

Wirus przenoszony przez komary powoduje tzw. gorączkę Zika. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ostatnim czasie spowodował zakażenia na terenie 13 krajów Ameryki Południowej .
Eksperci twierdzą, że wirus Zika staje się coraz agresywniejszy – rozprzestrzenia się coraz szybciej, może być przenoszony drogą płciową, a u wielu osób, które wyleczyły zakażenie, wywołuje skutki uboczne w postaci zespołu Guilliana-Barrégo czy utrzymującego się paraliżu.
Wirus jest bardzo groźny dla kobiet w ciąży. Rząd Brazylii zalecił nawet, aby pary wstrzymały się z decyzją o ciąży, ponieważ Zika może uszkadzać płód, powodując mikrocefalię (małogłowie). W 2015 roku odnotowano 2500 przypadków tej wady, podczas gdy rok wcześniej naliczono ich 150. Brazylijscy eksperci powiązali również zakażenie wirusem z kilkudziesięcioma przypadkami śmierci noworodków.źródło: nos.nl/ abczdowie.pl


(Visited 573 times, 1 visits today)