Przeskocz do treści

Holandia: Tania siła robocza z Polski się kończy

Ostatnio całą Holandię obiegła alarmująca wiadomość: tania siła robocza z Polski się kończy. Dlaczego ta informacja zelektryzowała Holandię? Polaków przecież zaczyna już brakować. Co się dzieje?

Holenderscy pracodawcy od lat wychwalają Polaków, podkreślając ich pracowitość i elastyczność. Nic dziwnego, bo bez Polaków holenderska gospodarka stanęłaby w miejscu.

Tania siła robocza z Polski się kończy

Ogrodnictwo, rolnictwo, przemysł i logistyka. Te branże w Holandii są uzależnione od taniej siły roboczej, którą od 12 lat stanowią imigranci zarobkowi z państw UE z Europy Wschodniej.

Najwięcej wśród przyjeżdżających do pracy jest Polaków, ponieważ to oni wykonują najcięższe, głównie fizyczne prace, którymi Holendrzy nie są zainteresowani.

busy do holandii, busy polska holandia, bus do holandii
Codzienne przejazdy busem do Holandii, Belgii i Niemiec. Bez Przesiadek, Zadzwoń teraz +48 533 123456

Przede wszystkim wymagając od zatrudnionych wielkiej elastyczności i pracy na zmiany w dzień i noc. 70 proc. pracuje na tymczasowych kontraktach, często tygodniowych

Zapotrzebowanie na pracowników cały czas rośnie

Popyt na tanią siłę roboczą w Holandii tylko wzrasta, ponieważ w 2017 r. przybyło aż 30 tys. miejsc pracy..

Obecnie szklarnie – i nie tylko one – narzekają, że mają problemy z werbunkiem Polaków do pracy w Holandii.

A będzie tylko gorzej

W nadchodzącym okresie z samej Unii Europejskiej ponad 50 tysięcy dodatkowych pracowników będzie musiało wypełnić luki spowodowane brakiem personelu.

źródło: wp.pl

5 myśli na “Holandia: Tania siła robocza z Polski się kończy

  1. quantum_wind_mill

    Duze migracje strukturalne wewnatrz Unii Europejskiej tzn. ze pracownicy z jednego kraju Unii masowo migruja do prac ktorych nie chca podejmowac pracownicy innego kraju Unii znacza tylko z Unia Europejska zostala za wczesnie rozszerzona. Zainteresowanie kazdego rodzaju praca w Unii w rownowadze gospodarczej dobrobyu powinno byc identyczne przez obywateli danego kraju Unii jak i pracownikow migrujacych.

    Odpowiedz
  2. Wojtek

    Od lat wynagrodzenie dla pracowników szklarniowych nie jest podwyższane i pozostaje na żenująco niskim poziomie. Jest to najgorzej wynagradzany sektor a praca należy do jednych z najcięższych. Holendrzy nie chcą pracować w tym sektorze. Luki po Polakach zatyka ę są pracownikami z Rumunii i Bulgarii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WhatsApp chat