Holenderski Związek Piłkarski (KNVB) poinformował w poniedziałek, że w wyniku śledztwa stwierdzono próbę ustawienia spotkania w tamtejszej ekstraklasie siedem lat temu. To pierwszy taki przypadek w Holandii.

busy do Holandii

Sprawa dotyczy m.in. spotkania drugiej kolejki Eredivisie z niedzieli 9 sierpnia 2009 roku, gdy ówczesny piłkarz Willemu II Tilburg Ibrahim Kargbo (na zdjęciu z lewej) zgodził się pomóc w ustawieniu wyniku meczu przeciwko FC Utrecht. Beneficjentem, poza zamieszanymi zawodnikami, był słynny singapurski kryminalista Wilson Raj Perumal, który za manipulowanie przy wydarzeniach sportowych został później osadzony w więzieniu.

– Holenderska federacja jest jedną z ostatnich w Europie, które straciły niewinność – powiedział w oświadczeniu jeden z dyrektorów KNVB Gijs de Jong. – Od dawna ostrzegaliśmy, że do tego mogło dojść w holenderskiej lidze, ale wciąż ciężko przełknąć fakt, że to się zdarzyło. Mamy nadzieję, że dzięki temu w Holandia pilniej będzie walczyć z tą plagą – dodał.

Kargbo obiecał, że wtajemniczy ówczesnego kapitana zespołu Maikela Aertsa i jeszcze trzeciego piłkarza, by wspólnie pomogli w zmanipulowaniu wyniku meczu. Cała trójka miała dostać na głowę 25 tysięcy euro.

Wilson Raj Perumal nie chciał jednak zapłacić, bo umowa dotyczyła zwycięstwa większego niż jednobramkowe. Utrech wygrał natomiast u siebie 1:0 po bramce Francisa Dickoha

(Visited 163 times, 1 visits today)