Liczba zarejestrowanych przestępstw w Holandii zmniejszyła się w 2015 roku o 5% w porównaniu do roku 2014. Spadek w sumie o 9% dotyczy zwłaszcza włamań do domów, zniszczenia mienia publicznego lub zakłócania porządku. Jednak z czterech dużych miast, Haga jest jedynym, w którym liczba włamań zwiększyła się.

W 2015 roku miało tam miejsce o 10% więcej zarejestrowanych włamań. Z kolei w Amsterdamie ich liczba spadła o 8%, w Rotterdamie o 11%, a w Utrechcie o 20%. Nie wiadomo dlaczego, pomimo przeważających tendencji spadkowych w całym kraju, w Hadze liczba włamań nie tylko utrzymała się na dawnym poziomie, ale i zwiększyła się.

Na 7,3% włamań policji udało się wyśledzić przynajmniej jednego podejrzanego. W 2014 było to jeszcze 7,8%. Najczęściej włamania mają miejsce w domach, w których oświetlenie jest raczej umiarkowane, zamki i zawiasy zbyt słabe, a drogie sprzęty dobrze widoczne z ulicy.

W celu zmniejszenia liczby włamań, w Hadze aktywne są osiedlowe grupy prewencyjne i straże sąsiedzkie współpracujące z policją. Przykładowo mieszkańcy ulicy Veenweg korzystają z aplikacji WhatsApp, aby informować siebie nawzajem o wszelkich podejrzanych sytuacjach mających miejsce w okolicy.

 

źródło: AD.nl, istotne.nl