Holenderski Instytut SCP już po raz drugi zbadał sytuację dwóch największych grup zarobkowych w Holandii: Polaków i Bułgarów. Wnioski nie są pocieszające – Holendrzy nas nie doceniają, a prawie połowa z pracujących tam Polaków, czuje się dyskryminowana. Co czwarty Polak w Holandii na własnej skórze doświadczył dyskryminacji.

To już drugi raport holenderskich urzędników z haskiego Ministerstwa Spraw Socjalnych i Biura Planowania Społecznego i Kulturalnego, który przytacza RMF FM. Tyle tylko, że w ubiegłym roku na podstawie zebranych informacji nie wyłaniał się tak smutny obraz sytuacji Polaków na emigracji. Okazuje się, że w Holandii o Polakach myśli się gorzej niż o Bułgarach, którzy również często i chętnie obierają sobie kraj tulipanów za cel zarobkowego wyjazdu. Szacuje się, że w Holandii przebywa obecnie ok. 180 tys. rodaków.

Na naszą korzyść teoretycznie powinny przemawiać liczby i fakty, a z tych można się dowiedzieć, że ponad 80 proc. Polaków w Holandii pracuje, i to nie mało, bo ok. 40 godzin tygodniowo, podczas gdy przeciętny Bułgar się nie przepracowuje i przeznacza ten cel jedynie ok. 10 godzin tygodniowo.

Polacy wzięli się też za poważnie za naukę języka niderlandzkiego. 56 proc. polskich emigrantów wkuwa holenderskie słówka i rozumie, co się do nich mówi w obcym języku. Lepsza znajomość holenderskiego nie wpływa jednak na mocniejszą pozycję na rynku pracy – autorzy raportu sygnalizują, że pracujemy w Holandii poniżej swoich kwalifikacji. Mężczyźni najczęściej znajdują zatrudnienie na budowie, z kolei najwięcej kobiet pracuje w charakterze sprzątaczek.

Według urzędników, zjawisko dyskryminacji i złe samopoczucie Polaków w Holandii, mogą być konsekwencją ksenofobicznej polityki skrajnie prawicowej Partii na rzecz Wolności i jej kampanii nienawiści rozpętanej przeciwko emigrantom ze wschodu.

Camping (1)

Radykałowie z tego ugrupowania konsekwentnie nawołują do przepędzenia emigrantów z Holandii. Swego czasu Geert Wilders, lider nacjonalistycznego ugrupowania szczególnie mocno piętnował Polaków, namawiając Holendrów do składania na nich donosów i dając przyzwolenie do naruszania nietykalności osobistej czy nieposzanowania polskiego mienia.

źródło: naTemat.pl