Samorządy lokalne obawiają się, że 90% przybyłych do Holandii uchodźców nie będzie w stanie znaleźć pracy, a przynajmniej tak wynika z badań przeprowadzonych w ponad 200 gminach.
Sześciu na dziesięciu uchodzców musi przejść specjalne szkolenia, po których będą aktywnie zachęcani do znalezienia pracy. Trzech na dziesięciu nie ma natomiast żadnej szansy na znalezienie miejsca zatrudnienia. Takie informacje przekazały samorządy do organizacji zajmujących się badaniem problemów integracyjnych w kraju.

Uchodźcy są przydzielani do poszczególnych samorządów pod kryterium wielkości ich populacji. Celem jest rozlokowanie przybyszów po całej Holandii, ale jest to jednoznaczne z tym, że niektórzy z nich trafią do miejsc, w których faktycznie pracy nie ma.
2

Władze lokalne według prawa są zobowiązane do tego, aby w rejonie swoich granic pomóc wszystkim bezrobotnym w znalezieniu pracy. Obecnie uważa się jednak, że 2/3 samorządów nie ma wystarczającej ilości wolnych miejsc pracy, odpowiednich dla uchodźców, które mogłyby zostać im przydzielone.

Krajowy Urząd Statystyczny przedstawił niedawno dane, z których wynika, iż 75% przybyłych z Syrii uchodzców pobiera zasiłek, bowiem przez okres trzech lat nie znalezli żadnego zatrudnienia.
źró∂ło. ad.nl