Wyobrażamy sobie Holandię jako kraj wolności, w którym legalnie zapalimy skręta kupionego w coffieshopie, spotkamy się z wszech obecnie występującymi tu homoseksualnymi parami. Czy właśnie taka jest Holandia?

amsNie utożsamiajmy Holandii tylko z Amsterdamem, w którym na co dzień tego doświadczymy. Na katolickim południu ciężko będzie turyście legalnie zapalić skręta, a publiczne wyrażanie uczuć i poglądów wszelakich poza Amsterdamem nie będzie mieć większego znaczenia, gdyż nikt się nimi nie przejmie, nie poprze, nie przyklaśnie. Parady przestają mieć znaczenie, gdy nie ma przed kim paradować. Holandia, choć krajem jest niewielkim, ma w sobie sporą różnorodność. Nie jest to zmienność krajobrazu, bo ten jest niezaprzeczalnie monotonny, chodzi tu raczej o granicę, która dzieli Niderlandy na dwie części – północ i południe. Protestancką –kalwińską północ oraz katolickie południe.

Połnoc Holandii to przede wszystkim wartości kalwińskie, czyli pomnażanie majątku na bożą chwałę, handlarską żyłkę, której nie powstydziliby się nawet Żydzi. Południe pochwalić się może za to purytańskim brakiem zepsucia i – konsekwentnie – skromniejszym rozwojem handlu.

Wolność w Holandii to złożony temat. Czy jak nie ma policji, można gnać, ile się chce? Przestrzegam przed tak wygłaszaną tezą. Policję w Holandii w akcji widuje się niezwykle rzadko, owszem, ale nie ze względu na „wolność” na ulicach – funkcjonariuszy zastąpiły kamery i czujniki rozsiane po płaskich jak całe Niderlandy drogach. Jeśli jest ograniczenie do 80 km/h, to nikt tej granicy nie przekracza, bo można otrzymać do 800 euro grzywny. I człowiek dowie się o tym dopiero po czterech miesięcach po przekroczeniu limitu prędkości, gdy otworzy skrzynkę pocztową i zamiast reklamy z wszechobecnej holenderskiej sieciówki Albert Heijn, wyjmie kopertę z państwową pieczątką. W samym 2015 roku automatyczne systemy przyznały niepokornym kierowcom 10 milionów mandatów.

W Amsterdamie raczej nie, ale w innych miastach policja może zabrać nas z ulicy po godzinie 22 (nie jest to poparte literą prawa, ale zdarza się wcale nie tak rzadko) i nakazać natychmiastowy powrót do domu – taksówką lub autobusem, wszystko dla bezpieczeństwa jednostki. Podobnie zresztą jest w Danii, gdzie policja równie mocno dba o swoich obywateli w godzinach ciszy nocnej.

busy holandia polska

Można jarać zioło i wsiadać po wypalonym skręcie do auta bądź na rower? Można. W Polsce nie można pić i wsiadać za kółko, a się wsiada. Uczucie podobne, zmysły równie przyjemnie odurzone. Tylko że Holendrzy znają swoje limity – sam brak zakazu nie pobudza w nich chęci natychmiastowego wykonania dopuszczalnej czynności. Nie od grożącego palca zależy bowiem bezpieczeństwo swoje i innych, ale od głowy na karku. Być może najwięcej wolności mają ci, którzy najmniej jej potrzebują.

Legalna marihuana, legalna prostytucja kojarzą nam się z Holandią oraz legalne związki homoseksualne. Czy tyle wystarczy, by te państwo stało się symbolem wolności? Czy to właśnie takiej wolności chce społeczeństwo?

Jakkolwiek nie odpowiemy sobie na to pytanie, pamiętajmy, że prawdziwa wolność zaczyna się w głowie. I często tam się właśnie kończy.

źródło: www.smartage.p

(Visited 69 times, 74 visits today)