Holandia : Trzy największe sieci sklepów – Lidl, Jumbo oraz Albert Heijn – mówią „dość” i rezygnują ze sprzedaży kurczaków pochodzących z ferm przemysłowych – pisze portal Nltimes.nl.
Organizacje zrzeszające obrońców praw zwierząt szacują, że dzięki tej decyzji ponad połowa wszystkich kurczaków sprzedawanych w Holandii będzie hodowana w znacznie lepszych warunkach.

To wynik apelów społecznych i organizacji pozarządowych oraz przede wszystkim coraz lepszej świadomości przeciętnego konsumenta. Sieci musiały się w końcu ugiąć.

Zdrowszy kurczak to lepszy kurczak

– Holandia uważa, że kurczaki hodowane w inny sposób niż w fermach przemysłowych rosną w zdrowszym tempie, są mniej narażone na ból, mniej chorują i nie są faszerowane antybiotykami, czego zresztą i tak zakazuje Unia Europejska – pisze portal Nltimes.nl.

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

Ale to nie koniec pozytywnych wiadomości. W ślad za trzema gigantami chcą podążać także mniejsi detaliści, m.in. MCD czy Boon’s Markt.

Jak wygląda ferma przemysłowa? Portal Ekologia.pl przytacza kilka przykładów traktowania zwierząt w takich miejscach. „Kurczaki żyją przeciętnie 5-6 miesięcy w ciasnej zagrodzie wraz z 50 tys. innych osobników. Zwierzęta karmione są wysokoenergetyczną paszą, żeby jak najszybciej przybrały na wadze. Mięśnie rosną tak szybko, że inne części ciała nie nadążają z rozwojem – ich serca nie wytrzymują i wiele kurcząt umiera, a ich nogi załamują się pod ciężarem przerośniętych ciał”.

Może kiedyś i w Polsce detaliści odważą się na taki krok.
źródło: Gazeta.pl