Kilkadziesiąt tysięcy przeciwników porozumienia o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) wyszło na ulice miasta Hanower. Demonstrację zorganizowano w przeddzień wizyty w Niemczech prezydenta USA Baracka Obamy. Kanclerz Angela Merkel broni porozumienia.

Na czele pochodu protestacyjnego, który przeszedł przez Hanower, jechało 35 ciągników rolniczych. Na jednej z przyczep ustawiono drewnianego konia z napisem „TTIP – Koń Trojański”. Uczestnicy nieśli transparenty z hasłem „TTIP go home”.

Protestujący obawiają się ograniczania praw pracowniczych i ochrony konsumentów, oraz liberalizacji przepisów dotyczących żywności modyfikowanej genetycznie i stosowania hormonów w hodowli. Ich zdaniem wielkie międzynarodowe koncerny zdobędą zbyt wielkie wpływy kosztem narodowych parlamentów. Krytykowane jest też utrzymywanie przebiegu negocjacji w tajemnicy.

Według organizatorów protestowało 90 tysięcy ludzi, według policji 35 tysięcy.

Transatlantyckie porozumienie handlowo-inwestycyjne (TTIP) będzie jednym z tematów rozmów Obamy z kanclerz Angelą Merkel, która jest zdecydowaną zwolenniczką porozumienia. Celem TTIP jest stworzenie strefy wolnego handlu obejmującej 800 mln osób po obu stronach Atlantyku. Obie strony chcą zakończyć negocjacje jeszcze w tym roku.

Obama w niedzielę przyjedzie do Hanoweru, gdzie razem z Merkel otworzy Międzynarodowe Targi Przemysłowe. Stany Zjednoczone są w tym roku krajem partnerskim największej światowej przemysłowej imprezy wystawienniczej.

źródło: radiozet.pl