• Gwałtowne burze przechodzą nad Polską
• Nie żyje 40-letni mężczyzna porażony piorunem na Babiej Górze
• Trzy inne osoby zostały ranne po uderzeniu pioruna w Pieninach
• Kolejny mężczyzna utonął w wezbranym potoku w Szczyrku
• IMiGW wydało ostrzeżenia przed burzami dla 7 województwPorażenia piorunem w górach

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR zostali zaalarmowani około godz. 15. Ze zgłoszenia wynikało, że jedna osoba została porażona piorunem. Turyści, którzy tamtędy przechodzili, a także wezwani na pomoc ratownicy GOPR, próbowali go reanimować, ale bez efektu. Stwierdzono zgon 40-letniego mężczyzny.

Jak mówił TVN24 dyżurny z Grupy Beskidzkiej GOPR, mężczyzna schodził ze szczytu Babiej Góry w kierunku Przełęczy Krowiarki. W okolicy Gówniaka poraził go piorun. – Z powodu silnej burzy ratownicy mieli problem z dotarciem na górę – dodał dyżurny.

Niedziela do Polski

Również ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR ratowali turystów, po tym, jak piorun uderzył w Sokolicę w Pieninach. – Znajdowały się tam trzy osoby, które zostały porażone piorunem. Jedna z rozległymi oparzeniami skóry została zabrana przez śmigłowiec, a dwie, z mniejszymi obrażeniami, zostały zabrane przez pogotowie – mówił dyżurny z Grupy Podhalańskiej GOPR.

Utonięcie w wezbranym potoku

Ratownik dyżurny grupy beskidzkiej GOPR Edward Golonka poinformował też, że wieczorem w Szczyrku goprowcy wyłowili z nurtu potoku wezbranego po burzy ciało 61-letniego mężczyzny. Okoliczności jego śmierci nie są znane. Najprawdopodobniej utonął.

Gwałtowne burze. IMiGW wydało ostrzeżenia dla 7 województw

Nad Beskidami w sobotę przetoczyły się burze. Strażacy poinformowali, że choć opady były obfite, to nie dały się zbyt mocno we znaki mieszkańcom. Na Żywiecczyźnie i na Śląsku Cieszyńskim odnotowano kilka drobniejszych interwencji.

Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla siedmiu województw. Gwałtowne burze z gradem mogą wystąpić na Pomorzu, w Kujawsko-Pomorskiem, Wielkopolsce, Łódzkiem, na Dolnym Śląsku i Śląsku oraz na Opolszczyźnie.
Gwałtowne burze z wyładowaniami przechodzą nad całą Europą. Około 15 w Paryżu piorun poraził 11 osób, w tym 10 dzieci, które podczas burzy schroniły się pod drzewem.

Z kolei wieczorem 35 osób zostało rannych w wyniku uderzenia pioruna na boisku piłkarskim w zachodnich Niemczech – trzy z nich ciężko. To głównie dzieci w wieku 9-11 lat oraz sędzia.

Do zdarzenia doszło tuż po zakończeniu spotkania. Obserwatorzy zdarzenia podkreślają, że nic nie wskazywało na uderzenie pioruna. Na niebie nie było chmur burzowych, nie padał też deszcz.

Na miejsce przyleciał śmigłowiec pogotowia ratunkowego, rannych przetransportowano do szpitala.

(Visited 452 times, 1 visits today)