Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży. Wywołuje małogłowie u nowo narodzonych dzieci i nie ma na niego lekarstwa. Mowa o groźnym wirusie Zika, który dotarł do Polski. Badania na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły jego obecność u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

zika 1

– Według naszej wiedzy są to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju – powiedziała dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog z AmerLabu. Naukowcy z laboratorium, które działa na Uniwersytecie Warszawskim, jako pierwsi w Polsce prowadzą badania, które pozwalają potwierdzić zakażenie groźnym wirusem. Wystarczy próbka krwi. – Obecność wirusa potwierdzamy metodami serologicznymi, oceniamy poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi – tłumaczy dr Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW, współzałożycielka AmerLabu.
zika 2

Zika występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W Stanach Zjednoczonych i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań. W Polsce wirusa potwierdzono u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Jakie objawy występują u zarażonych pacjentów? Pojawia się gorączka, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypka plamisto-grudkowa, światłowstręt albo paraliż. W wielu przypadkach choroba przebiega jednak bezobjawowo. Jak podają naukowcy, wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień. Póki co nie ma na niego szczepionki. Nie istnieją też leki, które chroniłyby przed infekcją.

busy holandia polska

Wirusa Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Jest on szczególnie groźny dla kobiet w ciąży. Powoduje małogłowie i porażenia u nowo narodzonych dzieci.
zika 4

źródło: fakt.pl


(Visited 810 times, 1 visits today)