Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzegają przed upałem do 32 st. C oraz silnymi burzami, którym mogą towarzyszyć niebezpieczne zjawiska.

Groźny upał i gwałtowne burze. IMGW ostrzega

Alert 1. stopnia obowiązuje w województwie:
– śląskim od 25 lipca, od godz. 12, do 26 lipca, do godz. 20, z powodu wysokiej temperatury powietrza. Temperatura maksymalna osiągnie od 29 do 31 st. C.

Alert 2. stopnia obowiązuje w województwie:
– świętokrzyskim od 25 lipca, od godz. 12, do 28 lipca, do godz. 20, z powodu upału. Temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 32 st. C.
– małopolskim od 25 lipca, od godz. 12, do 28 lipca, do godz. 20, w związku z wysoką temperaturą powietrza, która wyniesie maksymalnie od 26 do 32 st. C.
– lubelskim od 25 lipca, od godz. 12, do 28 lipca, do godz. 20, z powodu upału. Temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 32 st. C.
– podkarpackim od 25 lipca, od godz. 12, do 28 lipca, do godz. 20, z powodu wysokiej temperatury powietrza. Termometry wskażą maksymalnie od 29 do 32 st. C.Burze z gradem

Niedziela

Synoptycy z IMGW ostrzegają również przed groźnymi burzami z gradem w woj:

– dolnośląskim i opolskim (alert drugiego stopnia). Od poniedziałku od godz. 11 do mogą wystąpić silne burze z opadami deszczu od 10 l/mkw. do 25 l/mkw., lokalnie do 50 l/mkw., oraz porywami wiatru do 60 km/h. Lokalnie niewykluczony grad.
– śląskim i małopolskim (ostrzeżenie pierwszego stopnia). Od poniedziałku od godz. 11 do godziny 21 prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 l/mkw. do 30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 60 km/h. Lokalnie może spaść grad.
– wielkopolskim i kujawsko-pomorskim (alert pierwszego stopnia) od poniedziałku od godziny 15 do godz. 23 miejscami wystąpią burze z opadami deszczu od 20 do 30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 60 km/h. Lokalnie możliwy grad.
– łódzkim (ostrzeżenie pierwszego stopnia) od poniedziałku, godz. 15 do wtorku do godz. 02
miejscami pojawią się burze z opadami deszczu od 20 do 30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 60 km/h. Lokalnie niewykluczony grad.

Co oznacza alert 1. stopnia?
Oznacza on, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe jest zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Co oznacza alert 2. stopnia?
Oznacza to, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

źródło: tvn24.pl