Full english breakfast składa się z soku owocowego, płatków zbożowych z mlekiem oraz kilku lub wszystkich składników wymienionych poniżej, z których większość jest smażona lub grillowania: bekonu, jajek, kiełbasek, pomidorów, grzybów, wątróbki, kaszanki, a także fasoli w sosie pomidorowym spożywanej na toście z masłem. Jeśli ktoś lubi sosy, może dodać trochę ketchupu lub brązowego sosu. Jako uzupełnienie posiłku podaje się tosty, masło i marmoladę oraz herbatę lub kawę.

ang2

 

Do innych tradycyjnych brytyjskich potraw śniadaniowych należą porrigde ( owsianka ) lub płatki zbożowe na zimno, jajka przygotowane na wszystkie możliwe sposoby, szynka, wędzona ryba, jak na przykład kippers ( wędzone  śledzie) lub kedgeree – potrawka z ryżu i wędzonego plamiaka, pozostałość pobytu Brytyjczyków w Indiach. Alternatywą jest śniadanie kontynentalne, składające się z soku pomarańczowego, bułek, tostów lub croissantów z dżemem oraz herbaty i kawy.

Dzisiaj mało kto jada pełne angielskie śniadanie, zwłaszcza w tygodniu. Na co dzień wybiera się raczej szybko przyrządzane i mniej kaloryczne płatki zbożowe i tosty. Natomiast tradycyjnym angielskim produktem, nadal obecnym na brytyjskich stołach, jest marmolada z pomarańczy (czasem z innych cytrusów). Może być przygotowywana w kilku wersjach, od słodkiego dżemu, galaretkę, do gęstej, ciemnej masy zawierającej gotowane skórki pomarańczy. Wielu ludzi nadal robi własną marmoladę raz w roku, zazwyczaj w styczniu, kiedy na rynku pojawiają się gorzkawe pomarańcze z Sewilli.

Lunch i brunch. W środowisku szkolnym oraz niektórych rodzinach południowy posiłek nazywany jest obiadem (dinner). Średnia i wyższa klasa w południe jada lunch.

busy holandia polska

Inna odmianą jest brunch, który zastępuje śniadanie i lunch w czasie weekendu, kiedy śpi się dłużej lub wstaje wcześnie tylko po to, aby pójść na basen lub pobiegać. Jest niespieszny, spożywany w swobodnej atmosferze.

W tygodniu ludzie pracujący po za domem wybierają na lunch zazwyczaj różne rodzaje zup, kanapki i sałatki. Jest to raczej lekki posiłek, chociaż dla chętnych w restauracjach serwuje się nawet trzydaniowe zestawy. O tej porze dnia podaje się główny posiłek dzieciom.

Angielski niedzielny lunch czyli słynny Sudany Lunch składa się tradycyjnie z dwóch dań: dania głównego, którym jest najczęściej mięso lub drób (jagnięcina, wołowina, wieprzowina lub kurczak), pieczone lub duszone, podawane z ziemniakami i dwoma innymi warzywami. Pieczone mięso polewa się gravy, sosem z mięsnego wywaru, co raz częściej robionym z gotowych granulek. Drugie danie stanowi deser (pudding, sweet, dessert).podaje się zazwyczaj wypieki w postaci ciasta lub placka z owocami bądź staro – angielskie specjały takie jak biszkopt (sponge) oraz bread and butter pudding ( deser z posmarowanej masłem bułki przekładanej bakaliami, zapieczonej z mlekiem i jajkami). Przed podaniem deser można polać śmietanką lub kremem custard, tradycyjnym słodkim sosem o zapachu wanilii przygotowanym z jajek, cukru i mleka. Przywiązujący większą wagę do zdrowego żywienia współcześni Brytyjczycy na deser wybierają sery i owoce.

Podwieczorek. W czasach wiktoriańskich pojawił się zwyczaj podwieczorków (tea), czyli popołudniowych herbatek, na które podawano herbatę i bogaty wybór bułek, kanapek, ciastek i tart. Z kolei tak zwany high tea był prostym gotowanym podwieczorkiem dla dzieci podawanym około godziny 17.00 jako ostatni posiłek w ciągu dnia. W niektórych rodzinach nadal podtrzymuje się tradycje przygotowania treściwego podwieczorku. W najprostszej wersji podwieczorek składa się wyłącznie z filiżanki herbaty wypijanej o g0odzinie 16.00. W West Country do tradycyjnej „herbatki” podawane są babeczki z dżemem oraz gęstą śmietaną, która jest specjalnością regionu. Wypieki domowej roboty zawsze stanowią dużą atrakcję, są nieodłączną częścią podwieczorku nie tylko w Devon i Kornwalii.

W rodzinach robotniczych nazwą podwieczorek często określa się również wczesny wieczorny posiłek, który w rzeczywistości jest tym, co powszechnie nazywa się kolacją.

Kolacja czy obiad? Kolacja (supper) to prosty rodzinny posiłek podawany wieczorem w najdogodniejszej dla wszystkich porze. W tygodniu często serwuje się ciepłe dania, takie jak kotlety jagnięce lub cottage pie(mielona jagnięcina, pokryta warstwą ziemniaków i zapieczona w piekarniku). Ostatnio popularne są też potrawy z makaronu. Na zakończenie na stole pojawiają się też sery i owoce.

Można zatem rzec, co tam francuskie croissanty, co tam holenderskie słodkie ciasta. Jeżeli ktoś ciężko pracuje powinien posmakować typowego angielskiego śniadania, nie potrzeba wtedy żadnych Red Buli, Coli i innych takich. Poza tym full english breakfest łagodzi skutki ” dnia poprzedniego”

źródło: gastronomia-w-uk.eprace.edu.pl

(Visited 28 times, 33 visits today)