W sierpniu odkryto trzynaście ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na razie wszystkie znajdują się na Podlasiu lub Lubelszczyźnie. Dr Janusz Wojtczak, wiceprezes Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCh) nie ma jednak wątpliwości, że „ASF rozleje się na całą Polskę. To tylko kwestia czasu”.
Busy do Holandii. Codzienne przejazdy bez limitu Bagażu

Dr Janusz Wojtczak nie ukrywa, że afrykański pomór świń dotknie producentów z całej Polski. Co ciekawe, wiceprezes KZP-PTCh uważa, że może mieć to także dobre skutki. – To nieszczęście dżumy, analogicznie jak w Hiszpanii, może zweryfikować i wyselekcjonować producentów – tłumaczy Wojtczak. Jego zdaniem część gospodarstw uchroni się od choroby. – W Polsce funkcjonuje bowiem wielu dobrych i bardzo dobrych producentów, którzy wdrożyli program bioasekuracji i którzy od lat radzą sobie z powodzeniem z wirusami o wiele, wiele bardziej zakaźnymi takimi jak wirus PRRS czy Choroby Aujeszky’go, krążącymi cały czas wokół ich gospodarstw – mówi w wywiadzie z serwisem „Portalspozywczy.pl” dr Janusz Wojtczak.
epidemia 3

Jeszcze jakiś czas temu wszystkie przypadki ASF wykryto na Podlasiu. Dopiero w połowie sierpnia choroba przeniosła się także do województwa lubelskiego. Dr Janusz Wojtczak uważa, że wirus będzie się rozprzestrzeniał. Jakie to może mieć skutki? – Jeśli na skutek dalszego szerzenia się choroby, eksport mięsa, a zwłaszcza przetworów wieprzowych zostanie zablokowany, stracimy dodatkowy profit dla branży mięsnej, generowany aktualnie wysoką wartością dodaną wieprzowiny wysoko przetworzonej. Ostatecznie znowu odbije się to na kieszeni producentów świń w naszym kraju – przyznaje dr Wojtczak.
Wiceprezes KZP-PTCh przyznał, że za utrzymanie w ryzach zarazy zapłacimy wszyscy. Ogromne pieniądze zostaną przeznaczone na badania, wykup zwierząt, na wygaszanie produkcji. Trzeba będzie pokryć także utracone przychody z eksportu.
źródło: wp.pl


(Visited 745 times, 2 visits today)